Yeni Başlayanlar İçin Şifreleme Kılavuzu – Pixel Privacy


Yeni Başlayanlar İçin Şifreleme Kılavuzu

Veri şifrelemeYeni Başlayanlar İçin Şifreleme Kılavuzu - Pixel Privacy

Farkında olmasanız bile, günde birkaç kez kriptografi ile karşılaşırsınız. Heck, farkında olsanız da olmasanız da, ilkokuldaki arkadaşlarınıza “gizli” notlar göndermek için kriptografiyi bile kullanmış olabilirsiniz.

noel hikayesi dekoder halkası

Bir Noel Hikayesi

İster benzin pompasına gaz pompalıyor olun, ister Amazon'dan bir şeyler sipariş edin, bakkallarınıza kredi kartıyla ödeme yapın ya da iTunes'dan kiraladığınız bir filmi izleyin, kriptografi bilgilerinizi her adımda korur.

Ancak kriptografi konusunun geliştiricilere, bilgisayar korsanlarına ve Apple ile FBI arasındaki savaşlara daha iyi kaldığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Şifrelemenin (şifreleme) ne olduğunu, verilerinizi hem ağda hem de cihazlarınızda nasıl koruduğunu ve değerli bilgilerinizi meraklı gözlerden korumak için bundan nasıl yararlanabileceğinizi anlamanız gerekir..

Eğer yapmazsan, kendini kötü adamlara açık bırakırsın.

Bu yazıda, şifrelemenin nasıl kullanıldığını (bilgisayarlardan önceki günlerde bile), nasıl çalıştığını, neden önemli olduğunu ve bugün kullanılan şifreleme türlerini ele alacağım..

Ayrıca, günümüz dünyasında kriptografinin nasıl kullanıldığını, çevrimiçi ve çevrimdışı kendinizi korumak için nasıl kullanabileceğinizi ve kriptografinin veri koruma ihtiyaçlarınız için neden mükemmel bir çözüm olmadığını açıklayacağım..

İçindekiler
Kriptografinin Tarihçesi Kriptografi Nasıl Çalışır? Kriptografi Neden Önemli? Bugün Ne Tür Kriptografi Kullanılıyor? Kriptografi Güvenlikte Nasıl Kullanılır? (AKA “Şifreleme İşlevleri”) Şifreleme Ortalama Kullanıcılar Tarafından Nasıl Kullanılabilir? Şifreleme Kusursuz mu? Çatlak Olabilir mi?

Kriptografinin Tarihi

Kriptografinin tarihi, bilgisayarın veya herhangi bir makinenin gelişinin ötesine uzanıyor..

Mezopotamya'dan M.Ö. 1500'lerden kalma kil tabletler, bilgileri korumak için kullanılan şifreleme belirtileri gösterir. Tabletler, bir zanaatkarın seramik sır formülünü kaydeder. Tabletlerin, çömlekçinin formülünün ticari nedenlerle çalınmasını önlemek için şifrelendiğine inanılıyor.

İbrani bilginlerin ayrıca MÖ 500 ila 600 yıllarında basit bir alfabetik ikame şifresi kullandıkları da bilinmektedir.. Alfabetik bir ikame şifresi, alfabedeki bir harfin farklı bir harfle değiştirildiği basit bir koddur. Örneğin: A = Y, B = W, C = G vb..

1

Savaş Zamanı Kriptografi Kullanımı

Kriptografi savaş zamanlarında kendine geldi. 1700'lerin sonlarında gerçekleşen Amerikan Devrim Savaşı sırasında, İngiliz kuvvetleri generaller arasında iletişim kurmak için çeşitli kriptografi formları kullandı.

İngiliz ordusu, şifreleri kullanarak, planların düşman ellerine düşebileceğinden veya bir habercinin okuyabildiğinden ve diğer tarafa sızabileceğinden korkmadan, savaş alanındaki generallere iletilecek mesajları kodlayabilir..

Mesajları kodlamak için kullanılan şifre, İngiliz ordusunun sadece en güvenilir üyeleriyle paylaşıldı ve bilginin karşı ordu tarafından çalınmasını önledi.

İngilizler belirli bir şifreyi uzun bir süre boyunca başarılı bir şekilde kullanırken, Amerikan kuvvetleri sonunda kullanılan şifre kırmayı başararak İngiliz saldırı planlarını öğrenmelerini sağladı.

İkinci Dünya Savaşı zamanında, mekanik ve elektromekanik şifre makineleri çatışmadaki tüm önemli katılımcılar tarafından yaygın olarak kullanılıyordu..

II.Dünya Savaşı sırasında kullanılan belki de en iyi bilinen şifre makinesi, Almanlar tarafından çeşitli versiyonlarda kullanılan bir makineydi: Elektro-mekanik rotor şifre makinesi Gizem makinesi.

Ülke, cihazı savaş planlarını ve diğer hassas iletişimleri savaşın çoğunda kodlamak için kullandı.

bilmece

İngiliz matematikçi / kriptanalist Alan Turing İkinci Dünya Savaşı sırasında birkaç Alman şifresini kırmak için teknikler yaratmak için çalıştı. Turing, Müttefiklerin birçok kritik savaşta Nazileri yenmesine izin veren kodlanmış mesajların kırılmasında çok önemli bir rol oynadı..

Birçok kişi Turing’in Avrupa’daki savaşı iki yıldan fazla kısalttığını ve 14 milyondan fazla hayat kurtardığını düşünüyor.

2

Kriptografinin Modern Kullanımları

Daha modern zamanlara doğru ilerleyen kriptografi, bankalar, kredi birlikleri ve diğer finansal kurumlar tarafından bankalar, kredi kartı şirketleri, müşterileri ve diğer işletmeler arasında gönderilen verileri şifrelemek için kullanılır.

Şifreleme, verileri hem iletim sırasında hem de büyük veritabanlarına kaydedildiğinde korur.

Yiyecek satın alma işleminizi ödemek için kredi kartınızı bir bakkalda kaydırdığınızda, kartın manyetik şeridinde veya gömülü çipinde saklanan bilgiler şifrelenir.

Şifrelenmiş bilgiler, kredi kartı sınırınıza ulaşılmadığından (başka bir şifreli iletim ile) emin olup olmadığını kontrol eden ödeme işlemcisine aktarılır ve ardından şifreli bir onay koduyla yanıt verir.

Modern Şifreleme Kullanımı

Bir banka kartı veya NFC tabanlı "temassız" ödeme sistemleri gibi diğer ödeme biçimlerini kullandığınızda, benzer etkinlik gerçekleşir. Apple Pay veya Android Pay.

Şifreleme kullanılmazsa, veri ihlalleri o kadar yaygın olurdu ki, son zamanlarda göründükleri aylık olaylar yerine günlük veya hatta saatlik olarak gerçekleşebilirler..

Habere düzenli olarak vuran veri ihlalleri genellikle uygun şifreleme eksikliğine veya verileri korumak için özellikle zayıf bir kriptografi formuna bağlanabilir..

Kriptografi Nasıl Çalışır??

Bu bölümde, kriptografinin nasıl çalıştığına bir göz atacağım. Bir düz metin mesajının şifreli ve şifreli metin verileri olarak nasıl saklandığını göstereceğim. Daha sonra, bu adım gerektiğinde şifreleme metninin düz metne nasıl şifresi çözüldüğünü açıklayacağım.

Başlamadan önce, anahtar kelimeleri gözden geçirmeme izin verin, böylece hepimiz aynı sayfada oluruz.

Şifreleme yapma süreci düz metin (okunabilir) mesajı şifreli (okunamayan) mesaj, bu mesajın “çözülmesi” için gizli “anahtarı” olmayan yabancılara anlaşılamayan bir mesajdır.

Şifre çözme “çözülmesi” için gizli bir anahtar kullanma sürecidir şifreli ve bilgileri okunabilir hale getirin düz metin bir kez daha.

bir şifre kullanılan algoritma şifrelemek ve şifresini bir mesaj.

genel şifreleme illüstrasyon

Her şeyin nasıl çalıştığını göstermek için, çoğumuzun genç günlerimizde arkadaşlarımızdan “gizli” mesajlar göndermek ve almak için kullanmış olabileceği basit bir kodlama yöntemi kullanacağım.

Göstereceğim şifreleme yöntemi, alfabenin her harfinin başka bir harfle değiştirildiği basit bir harf kaydırma şifresidir..

bir mektup kaydırma şifresiSezar'ın şifresi,”, Onu kullanan ilk kayıtlı kişi olan Julius Caesar'ın adını aldı.

Örneğim, eski okuyuculara “Amerika'nın SüpermenleriSuperman ve Action Comics dergilerinin arkasından kulüp.

Code Krypton'daki Superman'dan örnek mesaj

Bir Sezar’ın şifresi ikame şifresi orijinal mesajdaki her harfi, alfabedeki belirli bir sayıya veya harfe karşılık gelen bir harfle değiştirir. Bu durumda, işleri basit tutacağım ve orijinal harften yalnızca bir harf değiştireceğim.

Yani:

  • A = B

  • B = C

  • C = D

Fikir al?

Şifreyi uygulayarak, “Yarasa gece yarısı uçar” gibi bir düz metin mesajını “Uif Cbu gmjft bu njeojhiu” nun “şifreli” mesajına dönüştürebiliriz. Biliyorum biliyorum.

Doğru, bu çok basit bir şifre ve ortalama 8 yaşındaki bir kişi tarafından birkaç dakika içinde çözülebilir. Ancak, kriptografinin nasıl çalıştığının mükemmel bir örneğidir.

Polimorfizm

Bu meraklı 8 yaşındaki çocuğu kokunuzdan atmak istiyorsanız, mesaja başka bir şifreleme katmanı uygulayabilirsiniz.polimorfizmi.”

Konu bu bölümde kazacağımdan çok daha derine inerken, modern şifreleme yöntemlerini anlamak için anlamak önemlidir. Basit ifadeyle, polimorfizm her kullanıldığında kendini değiştiren bir şifredir.

Bu nedenle, kodlanmış mesajımızı alıp tekrar şifreleme algoritmamızdan geçirerek bir kez daha bir harf kaydırırsak, şifreli mesajımızda "cbu" olarak kodlanan düz metin mesajımızdaki "yarasa" kelimesi değiştirilir ikinci kez "dcv".

Yalnızca iletinin kendisine uygulanan bir polimorfik şifrelere sahip olduğunu bilen bir kullanıcı iletinin şifresini orijinal biçimine geri döndürebilir. Şimdi mesajın şifresini çözebilmek için en azından 9 yaşında bir çocuğun beyin gücünden bahsediyoruz.

Tamam, bu açıklamada biraz basittim, ancak kriptografinin mümkün olan en basit şekilde nasıl çalıştığını açıklamak istedim.

Bu makalenin sonraki bölümlerinde, günümüzün hacker-ağır dünyasında verilerinizi korumak için kullanılan gerçek şifreleme şifrelerinin çok daha karmaşık ve kod çözülmesi daha zor olduğunu göreceğiz.

Kriptografi Neden Önemli??

Şifreleme, güvenliğe duyarlı verileri korumak için bugün mevcut olan en iyi yöntemdir.

Verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için gereken benzersiz "kod / anahtar / hesaplamalar" kombinasyonu, tekniği meraklı gözlerden korunan bilgiler için etkili bir yöntem haline getirir.

İnternetin iş ve kişisel iletişim için yoğun kullanımı, hassas veriler için şifrelemeyi bir zorunluluk haline getirir.

Kriptografi olmadan, internette gönderdiğiniz herhangi bir mesaj ele geçirilebilir ve okunabilir. Özel bir mesajdan eşinize, banka hesabınızla ilgili bilgilere kadar her şey kamu incelemesine açık olacaktır.

Bugün Hangi Kriptografi Türleri Kullanılıyor?

Günümüzün her zaman çevrimiçi dünyasında verileri korumak için kullanılan 4 tür şifreleme vardır.

Tüm 4 şifreleme yönteminin avantajları ve dezavantajları vardır. Bu alanda, 4 yöntemin hepsine bakacağım, nasıl çalıştıklarını açıklayacağım ve artılarını ve eksilerini açıklayacağım.

1

Karma

Karma için tasarlanmış bir işlevdir herhangi bir uzunlukta bir mesaj dizesi al ve sabit uzunluklu bir karma değer üretir. Karma işlevini kullanmanın nedeni, dizede yer alan bilgileri gizlemek değil, bunun yerine dizenin içeriğini doğrulamaktır.

Hashing en çok yazılım indirmelerinin iletimini korumak ve doğrulamak için kullanılır. Bir tedarikçi, indirilebilir bir dosya için bir karma hesaplar ve karma sağlama toplamı dizesini yayınlar.

Bir kullanıcı dosyayı indirdiğinde, aynı karma algoritma ile çalıştırabilir. Karma sağlama toplamı dizelerinin her ikisi de eşleşirse, indirme işlemi tamamlanır ve dosya orijinal.

İki sağlama toplamı arasında bir değişiklik varsa, indirme işleminin düzgün şekilde tamamlanmadığını veya bir dış tarafça kasıtlı olarak değiştirilmiş.

Karma, Windows .ISO dosyaları veya uygulama yüklemek için kullanılan Mac .DMG dosyaları gibi işletim sistemi yazılımının indirildiğini doğrulamanın özellikle iyi bir yoludur.

Nasıl çalıştığının bir örneği aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilmektedir. Bir kullanıcı, aşağıdaki film teklifinin film seven arkadaşı tarafından gönderilen kesin teklif olduğunu doğrulamak isterse, teklifi SHA-256 Karma Hesap Makinesi doğrulamak için.

SHA-256 karma hesap makinesi

Mesaj iletim sırasında değiştirilmişse - tek bir karakterle bile! - aşağıda görüldüğü gibi mesajın değiştirildiğini gösteren çok farklı bir karma gösterecektir.

SHA-256 karma hesap makinesi mesajı düzenlendi

Geçmişte, kullanılan en yaygın karma algoritmalar MD5 ve SHA-1. Ancak, her iki algoritmanın da birden fazla güvenlik açığı olduğu keşfedildi, bu nedenle birçok kullanıcı şu anda kullanıyor SHA-256 onların yerinde.

Avantajları

Karma, bir iletinin veya indirilen bir dosyanın bütünlüğünü sağlamanın harika bir yoludur. Bir dosyanın karma değeri iletimin her iki ucunda da eşleşiyorsa, kullanıcı dosyanın tamamen indirildiğinden ve değiştirilmediğinden emin olabilir.

Dezavantajları

Hashing aslında bir dosyayı şifrelemez. Bu, ilerleyen bölümlerde tartışacağım şifreleme türlerine bırakılsa daha iyi olur.

2

Simetrik Kriptografi

Simetrik kriptografi, verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için yalnızca bir gizli anahtarın kullanılmasını içerdiğinden, en basit şifreleme türlerinden biridir. Bu, günümüzde mevcut olan en eski ve en iyi bilinen şifreleme yöntemlerinden biridir..

Simetrik kriptografi, bir sayı, kelime veya rastgele harfler dizisi olabilen gizli bir anahtar kullanır. İşlemi tamamlamak için anahtarın hem gönderen hem de alıcı tarafından bilinmesi gerekir.

simetrik şifreleme

Devrim Savaşı sırasında kriptografinin savaş alanındaki generallere mesaj göndermek için nasıl kullanıldığıyla ilgili olarak daha önce kullandığım örnek, simetrik kriptografinin bir örneğidir.

Avantajları

Bu şifreleme yönteminin kullanımı, tek bir anahtar kullanan tüm tarafların sadeliği nedeniyle kullanımı kolaydır.

Şifreleme / şifre çözme için tek bir anahtar kullanıldığından, işlemin matematiksel karmaşıklığını azaltan hızda da küçük bir avantaj vardır..

Dezavantajları

Simetrik kriptografi, anahtarın ayrı olarak gönderilmesi gerektiğinden, genellikle internet üzerinden mesaj göndermek için kullanılmaz. Bir üçüncü taraf anahtarı bir şekilde elde edecek olsaydı, şifrelenmiş verileri görüntüleyebilirlerdi.

Bu bir Catch-22: Göndermek istiyorsanız şifreli mesajlar içeriği meraklı gözlerden gizlemek için önce bir şifrelenmemiş mesaj aynı meraklı gözlere tamamen görünür. Bu yöntemi son derece güvensiz yapar.

Bu nedenle simetrik şifreleme genellikle bir sunucunun sabit diskinde bulunanlar veya iPhone'unuzdaki veriler gibi yerel veritabanlarını şifrelemek için kullanılır.

3

Asimetrik Kriptografi

Asimetrik şifreleme iki ayrı anahtar kullanır: biri şifreleme için diğeri de şifre çözme için.

Asimetrik şifreleme hem özel hem de ortak bir anahtar kullanır.

Genel anahtar için kullanılır şifrelemek mesajı veya diğer verileri Özel anahtar için kullanılır şifresini bilgi. Genel anahtar kullanılarak şifrelenen bir iletinin şifresi yalnızca özel anahtar kullanılarak çözülebilir.

asimetrik şifrelemede özel anahtar ve ortak anahtar

Genel anahtar size mesaj göndermek isteyen herkes için ücretsiz olarak kullanılabilirken, özel anahtar yalnızca sizin bildiğiniz bir sırdır. Bu biraz daha karmaşık olsa da, simetrik şifrelemeye göre ek bir güvenlik seviyesi sağlar.

Asimetrik şifrelemenin sadece birkaç popüler kullanımı, e-posta ve ek gönderme, uzak sunuculara bağlanma ve güvenli web sitelerine erişmeyi içerir. (Güvenli bir web sitesinin URL'si “https: //” ile başlar - daha sonra bununla ilgili daha fazla bilgi.)

Avantajları

Asimetrik kriptografi, kriptografi işlemi için genel ve özel bir anahtar kullanması nedeniyle simetrik kriptografiden daha güvenlidir.

Tek bir anahtarı paylaşma ihtiyacını ortadan kaldırarak simetrik kriptografiden daha güvenli hale getirir.

Dezavantajları

Asimetrik şifreleme, simetrikten daha matematiksel olarak daha karmaşık bir şifreleme biçimidir, daha fazla yük ile, şifreleme ve şifre çözme işlemlerinin daha uzun sürdüğü ve veri iletiminin biraz yavaşladığı.

Bu nedenle, internet bağlantınızı korumak için bir VPN kullandığınızda, asimetrik olarak şifrelenmiş bağlantı hızı normal, yalnızca ISS hızlarınızdan daha düşüktür.

Ayrıca, özel anahtarınızı kaybedecek olursanız, alabileceğiniz herhangi bir şifre metninin şifresini çözmek imkansızdır ve bilgileri kalıcı olarak okunamaz hale getirir.

4

Anahtar Değişimi Algoritmaları

Anahtar değişim algoritmaları kullanan şifreleme, siber güvenlik endüstrisi dışındaki kişiler tarafından fazla kullanılmamaktadır. Bununla birlikte, size bu yönteme kısa bir genel bakış sunacağım, bu yüzden bu ortak anahtar şifrelemesini anlayacaksınız.

Anahtar değişim algoritmaları, bilinmeyen bir tarafla şifreleme anahtarlarının güvenli bir şekilde değiştirilmesini sağlar. Kullanıcılar, anahtar değişimi sırasında bilgi paylaşmaz. Nihai hedef, her iki tarafça daha sonraki bir tarihte kullanılabilecek özel bir şifreleme anahtarı oluşturmaktır.

Belki de en iyi bilinen anahtar değişim algoritması Diffie-Hellman.

Diffie-Hellman iki kullanıcı arasında paylaşılan bir sır oluşturur ve bu kullanıcı daha sonra bir kamu ağı üzerinden gizli bilgi alışverişi için kullanılabilir.

Yukarıda bağlantılı olan Diffie-Hellman wiki sayfası, teknik jargon ile birlikte basitleştirilmiş kavramsal bir diyagramın yanı sıra matematiksel bir açıklama sağlar. Basitlik adına, sayılar yerine renkleri kullanan basitleştirilmiş diyagramı ele alacağım..

Sürece başlamak için, iki parti - onlara Alice ve Bob diyelim - gizli kalması gerekmese de her seferinde farklı olması gereken bir renk üzerinde anlaşıyorlar. Aşağıdaki şemada, bu renk sarı.

Diffie – Hellman Anahtar Değişimi

Şimdi, her parti kendilerine sakladıkları gizli bir renk seçiyor. Şemada, Alice turuncu seçti ve Bob renk paletine ulaştı ve mavi-yeşil seçti.

Alice ve Bob şimdi gizli renklerini karşılıklı seçilen renkle karıştırır - sarı - bu, Alice'in turuncu-bronz boya karışımına sahip olmasına neden olurken, Bob açık mavi bir karışım bulur. İkisi şimdi iki karışık rengi herkese açık olarak değiştiriyor.

Son adımda, her ikisi de karşı taraftan aldıkları rengi kendi özel renkleriyle karıştırır. Sonuç, her ikisinin de eşlerinin rengiyle özdeş olan oldukça çürük, sarı-kahverengi bir karışımla sarılmasıdır..

Üçüncü bir taraf renk değiş tokuşlarına kulak misafiri olmaya çalıştıysa, her kullanıcının gizli rengini tespit etmek zor olurdu, bu da aynı son boya karışımını bulmayı imkansız hale getirir..

Gerçek hayatta, yukarıdaki işlem renkler yerine büyük sayılar kullanır, çünkü bilgisayarlar kısa sürede gerekli hesaplamaları kolayca yapabilir.

Avantajları

Gerçek yaşam uygulamalarında, anahtar değişim algoritmaları, anahtar oluşturmak için belirli güçlere yükseltilen çok sayıda sayı kullanırdı. Bu tek başına kodun ezilmesi işlemini ezici bir hale getirir.

Dezavantajları

Bu algoritmaları kullanan iletişim “Ortadaki Adam” saldırılarına karşı savunmasızdır. İdeal olarak, bu yöntem dijital imza gibi diğer kimlik doğrulama yöntemleriyle birlikte kullanılmalıdır..

Kriptografi Güvenlikte Nasıl Kullanılır?
(AKA “Şifreleme İşlevleri”)

Tamam o zaman, tüm bu şifreleme şeyleri oldukça havalı, ama bugünün modern dünyasında nasıl kullanılıyor?

Sorduğun için mutluyum.

Veri güvenliğini sağlamak için kriptografinin kullanılmasının 4 ana yolu vardır. Bunlara “şifreleme işlevleri” denir.

1

Kimlik Doğrulama

Basitçe ifade etmek gerekirse, kimlik doğrulama, bağlantının her iki ucundaki tarafların aslında iddia ettikleri kişiler olmasını sağlamak için uygulanan bir süreçtir..

Şirketinizin intranet sitesi veya hatta Amazon gibi güvenli bir web sitesi kullandığınızda web'de kullanılan en az bir tür kimlik doğrulamasıyla karşılaşırsınız.

Güvenli web siteleri, SSL sertifikası, Bu, web sitesinin sahibinin genel bir şifreleme anahtarına sahip olduğunu kanıtlar ve kullanıcının doğru sunucuya bağlandığını gösterir.

Kullandıkları tarayıcıya bağlı olarak, çevrimiçi bir kullanıcı kapalı bir asma kilit veya yeşil bir URL (veya her ikisi de) bağlı oldukları web sitesinin iddia ettiği web sitesi olduğunu belirtmek için.

güvenli https

Bu, özellikle çevrimiçi alışveriş yaparken veya bankacılığınızı yaparken veya çevrimiçi olarak fatura ödeme yaparken değerlidir. Bu, bankacılık veya kredi kartı bilgilerinizi bir bilgisayar korsanına teslim etmemenize yardımcı olur.

Kimlik doğrulama amacıyla kullanılan diğer bir şifreleme örneği, mesajlaşma, dijital imzalar ve veri sıkıştırması ile e-postalar ve ekleri için şifreleme ve kimlik doğrulama sağlamak için kullanılan ücretsiz bir yazılım paketi olan Pretty Good Privacy'dir..

2

İnkar edilemez

Çevrimiçi finansal ve e-ticaret anlaşmalarının ilk günlerinde, bazı kullanıcılar çevrimiçi bir işlemi onaylar ve daha sonra işlemi hiçbir zaman onaylamadıklarını iddia eder.

Belirli bir kullanıcının gerçekten bir işlem gerçekleştirdiğinden emin olmak için şifreleme reddi olmayan araçlar oluşturuldu; bu, daha sonra geri ödeme amacıyla reddedilemedi.

Bu, çevrimiçi bankacılık kullanıcılarının bir dış hesaba para transferi yetkisi vermesini önler, ardından birkaç gün sonra işlemi gerçekleştirmediklerini iddia ederek paranın hesaplarına iade edilmesini talep eder.

Bir banka, karma veriler, dijital sertifikalar ve daha fazlasından oluşabilecek doğru reddetme önlemlerini uygulayarak yukarıdaki fonları çalma girişimini önleyebilir.

3

Gizlilik

Gizlilik veya özel verilerinizin gizli tutulması, herhangi bir kullanıcı için en önemli güvenlik uygulamalarından biridir.

Günümüzün sürekli veri ihlalleri, genellikle eldeki görev için uygun şifreleme eksikliğinden dolayı, güvenli bir işlem için kriptografinin uygun kullanımını zorunlu kılar.

4

Bütünlük

Şifreleme, aktarımdayken veya depodayken hiç kimsenin verileri değiştirmesini veya görüntüleyememesini sağlayabilir.

Kriptografi, rakip bir şirketin veya veri tahrifatından kâr elde etmeyi ümit eden diğer herhangi bir tarafın, bir şirketin hassas verilerini ve iç yazışmalarını bozmamasını sağlayabilir.

Kriptografi Ortalama Kullanıcılar Tarafından Nasıl Kullanılabilir??

Bu makalenin başında bahsettiğim gibi, her gün kriptografi kullanıyorsunuz. Kredi kartı veya Apple Pay ile yiyecek satın almak, Netflix'te film akışı yapmak veya sadece ev veya ofis Wi-Fi'nize bağlanmak için kriptografi kullanılmasını gerektirir.

Günlük hayatınızın bir dereceye kadar kriptografi ile korunduğu doğru olsa da, günlük faaliyetlerinize başka bir güvenlik katmanı eklemek için kullanmanın yolları vardır.

1

Sanal Özel Ağlar (VPN'ler)

Sanal Özel Ağ (VPN), örneğin ExpressVPN, İnternet bağlantınızı şifreler, yabancıların çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesini veya kişisel veya işle ilgili değerli bilgilerinizi çalmasını önler.

Bir VPN, internet bağlantınızı bir metro treninde yaptığı gibi bir metro tüneli gibi davranan bir şifreleme tüneline kapatır. Demek istediğim, tünelde metro trenleri olduğunu biliyor olsanız da, nerede olduklarını, trende kaç araba olduğunu veya trenin nereye gittiğini bilmiyorsunuz..

Bir VPN, İnternet Servis Sağlayıcınız, hükümet, kolluk kuvvetleri ve Starbucks'taki şık görünümlü adam hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi veya hangi dosyaları indirdiğinizi söyleyemediğinden benzer koruma sağlar..

Bir VPN İnternet Tarama Etkinliğini Meraklı Gözlerden Nasıl Gizler?

Son zamanlarda, VPN'ler, çevrimiçi mastiklerini yabancıların gözlemlemekten korumak isteyen çevrimiçi kullanıcılar için favori bir araç haline geldi.

VPN'ler ve çevrimiçi etkinliklerinizi korumanın ve geliştirmenin birçok yolu hakkında daha fazla bilgi için, web sitemin VPN bölümünü ziyaret et.

2

Her Yerde HTTPS

"Eğlenceli" bir şey deneyelim. Bankanızın web sitesine giriş yapmaya ne dersiniz, daha önce hiç konuşmadığınız bir sonraki kapı komşusuna gidin ve bilgisayarınızda oturmalarına ve kontrol hesabı bilgilerinize göz atmalarına izin verin..

Bu garip (ve biraz pervasız) olurdu, değil mi? Bununla birlikte, şifrelenmiş bir HTTPS bağlantısı yoluyla korunmayan web sitelerinde iş yapıyorsanız benzer bir şey yapıyorsunuz.

HTTPS (“S”, “güvenli” anlamına gelir), aldığınız veya web sitesine gönderdiğiniz tüm verileri dışarıdan izlemekten koruyan bir şifreleme katmanı sunar. Buna giriş bilgileriniz, hesap numaralarınız ve normalde yandaki komşunuzla paylaşmayacağınız diğer bilgiler de dahildir.

Güvenli bir web sitesine bağlandığınızda, adres alanında küçük bir yeşil asma kilit görürsünüz ve URL aşağıda gösterildiği gibi “https: //” ile başlar.

PixelPrivacy Güvenli Bağlantı HTTP'leri

Modern, iyi tasarlanmış bir web sitesi her sayfada HTTPS koruması sağlamasına rağmen, çoğu kişi özel bilgilerinizi kapmak için bırakmaz.

Neyse ki, Chrome, Firefox ve Opera kullanıcıları ücretsiz, açık kaynaklı bir tarayıcı uzantısı kullanabilir.Her Yerde HTTPS,”, HTTPS'yi destekleyen web siteleri için tam zamanlı bir HTTPS bağlantısı sağlar.

Her Yerde HTTPS

Uzantıyı kullanmak, bir web sitesi üzerinden yaptığınız tüm yolculuk boyunca, sayfa normalde güvenli olmasa bile HTTPS tarafından korunmanızı sağlar.

Safari ve Internet Explorer, HTTPS Everywhere söz konusu olduğunda kullanılmıyor. Üzgünüm, millet.

3

Bilgisayarınızı veya Mobil Cihazınızı Şifreleyin

Windows veya Mac bilgisayarınız bir giriş şifresi ile korunuyor olsa da, şifrelemediyseniz verilerin sabit diskinden alınabileceğini biliyor muydunuz??

Neyse ki, her iki platformda da sürücünüzü şifrelemek için AES şifreleme kullanan ve şifre çözme şifresini bilmeyen kişilerden korunan uygulamalar var.

Hatırlayabileceğiniz bir şifre kullandığınızdan emin olun veya şifreyi güvenli bir yere koyun. şifre yöneticisi uygulaması çünkü mobil cihazınızda şifreyi unutursanız,.

Mac kullanıcıları, macOS ile birlikte gelen yerleşik şifreleme paketini kullanabilir, FileVault 2 denir. FileVault Mac OS X Lion veya sonraki sürümlerinde kullanılabilir.

FileVault Şifrelemesi

Windows kullanıcıları BitLocker'ı kullanabilir, Windows 10’un yerleşik sürücü şifreleme özelliği.

Çoğu Android cihaz kullanıcısı, Ayarlar menüsünde birkaç değişiklik yaparak cihazları için şifrelemeyi açabilir. Şifreleme varsayılan olarak açık değildir, bu nedenle burada bulunan adımları izlediğinizden emin olun cihazınızı korumak için.

iOS kullanıcıları varsayılan olarak cihaz içi şifreleme ile korunur iOS cihazınızı piyasaya sürdüğünüzden beri 8. iOS cihazınızı bir şifre veya parmak izi kullanarak kilitlerseniz, şifreleme etkinleştirilir.

Kriptografi Kusursuz mu? Kırılabilir mi??

Umarım, şimdiye kadar, kriptolojinin nasıl çalıştığını ve sizi ve değerli verilerinizi nasıl koruduğunu iyi bir şekilde anlarsınız. Ancak, sahte bir güvenlik hissine kapılmanızı istemiyorum.

Kriptografi güvenlik düzeyinizi artırsa da, hiçbir şey toplam güvenlik düzeyini sağlayamaz, Adalet Bakanlığı, Ashley madison ve Hedef mağazalar kanıtlamalı.

Bu gibi durumlarda "hack'lerin" birçoğunun, hedefin uçlarında uygun kriptografi kullanımının bulunmaması nedeniyle başarılı olduğu belirtilmelidir..

Bir hacker'ın tasarruf hesabınızdaki 187.46 $ 'ı çalmak için o anda çalışıp çalışmadığını merak ederek gece uyanık kalmayın. Ama aynı zamanda sadece pes etmeyin, bilgilerinizi korumak için gerekli önlemleri almayın. Kullanılabilir olduğunda şifrelemeyi kullanmaya devam etmelisiniz.

Sonuç

Bu makalede, kriptografinin tarihine, nasıl çalıştığına, ne tür kriptografinin mevcut olduğuna ve günlük yaşamınızda sizi nasıl koruduğuna baktık..

Bilgilerinizi korumak için kriptografiyi etkinleştirmenin birkaç yolu olsa da, belki de tüm çevrimiçi etkinlikleriniz için güvenli bir şifreleme katmanı sağlamanın en iyi yolu kaliteli bir VPN sağlayıcısı kullanmaktır.

Orada güvende kal dostlarım!

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

40 + = 44

map