21 Nastavenia, ktoré sa majú v systéme Windows 10 zmeniť, aby sa vrátilo vaše súkromie (príručka 2020) – aktualizácia tvorcov pádu


Contents

21 Nastavenia, ktoré sa majú zmeniť v systéme Windows 10, ako získať späť svoje súkromie (príručka 2020)

Aktualizácia pádu tvorca

Mobilné zariadenia Tablet PC s monitorom prenosného počítača

Znova a znova vám bolo povedané, že Windows 10 je najlepšia vec od MS-DOS 5 a nakoniec ste si rozdelili a aktualizovali svoj počítač zo systému Windows 8. Musím priznať, že rozhranie a celková skúsenosť so systémom Windows 10 sú oveľa lepšie ako 8.

Ale čo ochrana osobných údajov v systéme Windows 10? Čo sa zmenilo?

Ukazuje sa, že v najnovšej verzii systému Windows od spoločnosti Microsoft existuje veľa „pohodlných“ funkcií, ktoré sa snažia sledovať každý váš pohyb na pracovnej ploche Windows s cieľom „vylepšiť prostredie Windows“.

Obrazovka počítača so systémom Windows 10

Neviem o tebe, ale ani sa mi nepáči, keď sa môj šéf pozerá cez rameno, keď pracujem. Som si istý, že nechcem úplné cudzincov sledovať a ukladať informácie o mojom každom pohybe.

Tu je pekná informácia z webu „Ochrana osobných údajov“ spoločnosti Microsoft:

Nakoniec budeme pristupovať, prenášať, zverejňovať a uchovávať osobné údaje vrátane vášho obsahu (napríklad obsah vašich e-mailov v programe Outlook.com alebo súborov v súkromných priečinkoch na OneDrive), ak v tom veríme, že tak urobíme. je potrebné:

chrániť práva alebo vlastníctvo spoločnosti Microsoft vrátane presadzovania podmienok upravujúcich využívanie služieb - ak však dostaneme informácie naznačujúce, že niekto používa naše služby na prenos ukradnutého duševného alebo fyzického vlastníctva spoločnosti Microsoft, nebudeme kontrolovať súkromné ​​údaje zákazníka sa sami uspokojíme, ale môžeme záležitosť postúpiť vymáhaniu práva.

Pokiaľ ide o ochranu vás a vašich súkromných informácií, predvolené nastavenia ochrany osobných údajov pre systém Windows 10 ponechávajú veľa nádeje. Vždy, keď nastavím nový počítač alebo aktualizujem aktuálne nastavenie pre svoju rodinu alebo prácu, vždy dôkladne prejdem nastaveniami ochrany osobných údajov pre každú inštaláciu a zaistím ich tak, aby boli čo najvernejšie súkromné..

V tomto článku vás prevediem prehliadkou týchto nastavení a ukážem vám, ktoré nastavenia zmeniť a ako to urobiť, aby ste čo najlepšie chránili svoje osobné informácie..

V niektorých prípadoch budete musieť rozhodnúť, či sa pomýlite na strane súkromia, alebo sa prikláňate k tomu, aby spoločnosť Microsoft mohla monitorovať niektoré z vašich akcií v prospech pohodlnejšieho používania počítača..

# 1 - Pri inštalácii systému Windows 10 nepoužívajte nastavenia expresu

Ak ste ešte nenainštalovali systém Windows 10 alebo ak plánujete nákup počítača s nainštalovaným systémom Windows 10, NEPOUŽÍVAJTE možnosť „Nastavenia expresie“, keď vykonáte počiatočné nastavenie.

Namiesto toho vyberte možnosť „Vlastné nastavenia“, aby ste mohli mať na starosti uzamknutie vášho súkromia od začiatku.

Windows 10 Express Settings

Výber vlastných nastavení počas nastavovania systému Windows 10 vám umožní upraviť nastavenia, ktoré určujú spôsob prístupu spoločnosti Microsoft k vašim súkromným informáciám.

Rýchly tip: Ak si nie ste veľmi vedomí myšlienky ponechať si veľa osobných údajov a iných údajov „v cloude“, zvážte vytvorenie miestneho prihlasovacieho účtu namiesto použitia prepojeného účtu spoločnosti Microsoft..

Nezabúdajte, že vám to zabráni v prístupe k akýmkoľvek súborom a možno ste ich už uložili v cloudovom úložisku OneDrive od spoločnosti Microsoft..

Po aktualizácii Fall Creators Update môžu používatelia Windows 10 získať priamy prístup k úplnému vyhláseniu o ochrane osobných údajov počas inštalácie. Aj keď neočakávam, že veľa používateľov si celé vyhlásenie prečíta, spomeniem ho, aby som zdôraznil, že spoločnosť Microsoft zahrnula do textu odkazy „Ďalšie informácie“.

Windows 10 Ďalšie informácie Odkazy

Odkazy „Viac informácií“ umožňujú používateľom preskočiť na relevantné časti vyhlásenia, ktoré by ich mohli zaujímať. Tieto časti obsahujú také informácie o tom, ako systém Windows 10 spracúva rozpoznávanie reči, lokalizačné služby, diagnostiku a ďalšie.

# 2 - Obmedzte Cortanu

Cortana je vstupom Microsoftu do lotérie s virtuálnym asistentom.

Rovnako ako Apple Siri a nápaditý názov Google Assistant od spoločnosti Google, Cortana je inteligentným osobným asistentom aktivovaným hlasom. Rozpoznáva prirodzený hlasový vstup a môže odpovedať na otázky sprístupnením vyhľadávacieho nástroja spoločnosti Bing od spoločnosti Microsoft.

Okrem vyhľadávania môže Cortana tiež ukladať a pristupovať k osobným informáciám, ako sú pripomienky, kontakty, dátumy v kalendári a ďalšie.

Hlavnou nevýhodou asistenta Cortany je to, že indexuje a ukladá vaše informácie na miestnom počítači aj v cloude. (To umožňuje spoločnosti Cortana synchronizovať informácie na všetkých vašich zariadeniach Microsoft.)

Aktualizácia programu Windows 10 Cortana Creator

Zástancovia ochrany osobných údajov sa už dlho obávajú spôsobu, akým Cortana zhromažďuje a ukladá osobné informácie o používateľovi. To viedlo spoločnosť Microsoft k tomu, aby umožnila používateľom trochu kontrolovať, čo Cortana získava a ukladá.

Čo však Microsoft dáva, Microsoft tiež berie.

Od najnovšej verzie systému Windows 10 (aktualizácia pre tvorcov je najnovšia od tohto písania) spoločnosť odobrala možnosť prepínania a vypínania Cortany..

Našťastie stále existuje spôsob, ako Cortanu vypnúť, ale vyžaduje úpravu registra a reštartovanie počítača.

Pre tých, ktorí sa necítia dobre v registri Windows, stále existujú spôsoby, ako prinútiť Cortanu, aby trochu ustúpila od prístupu ku všetkému, čo hovoríte alebo robíte na svojom počítači..

1

Kontrolovať, čo dokáže Cortana

Je ľahké obmedziť, aký prístup má Cortana k vašim osobným údajom a dosiahnuť vyššiu výkonnosť ako staré vyhľadávacie pole systému Windows.

Môžete mu zabrániť v zhromažďovaní informácií o vašich prejavoch reči a rukopise, ako aj o histórii zadávania textu. Okrem toho môžete zastaviť pomocníka v zdieľaní vašej histórie používania na všetkých vašich zariadeniach Windows.

Začnite kliknutím na vyhľadávacie pole Cortana, ktoré sa nachádza v ľavom dolnom rohu pracovnej plochy Windows 10. Po zobrazení obrazovky Cortana kliknite na ikonu Nastavenia, ako je to znázornené nižšie. V aplikácii Nastavenia sa zobrazí nastavenie Cortana.

Aktualizácia Windows 10 Fall Creator Update vloží nastavenia Cortana do aplikácie Nastavenia, aby k nim bolo možné získať aj načítaním aplikácie Nastavenia a kliknutím na ikonu Cortana, ako je uvedené nižšie.

Aktualizácia nastavení Cortana systému Windows 10 pre tvorcov pádov

Na obrazovke Nastavenia uvidíte niekoľko prepínačov, ktoré určujú, ako Cortana funguje. Oboznámim sa s každým prepínačom a poviem vám, čo riadi, ako aj prečo by ste mali prepnúť prepínač do polohy „Vypnuté“.

Windows 10 Jeseň Tvorca Aktualizácia Hovoriť s Cortana

Porozprávajte sa s Cortanou

 • Ahoj Cortana

Keď je tento prepínač zapnutý, Cortana neustále počúva jeho zvolanú frázu „Ahoj Cortana.“ Ak ho zapnete, môžete nastaviť, aby Cortana odpovedal, keď niekto povie „Ahoj Cortana“, alebo ho môžete nastaviť iba na odpovedzte, keď poviete frázu, ktorá sa vyplatí. (Cortanovi budete musieť preukázať, ako hovoríte „Ahoj Cortana“, ale netrvá to dlho.)

Aktualizácia systému Windows 10 pre tvorcov pádu Ahoj Cortana

Ak jednoducho musíte povoliť funkciu „Ahoj Cortana“, dôrazne odporúčam povoliť predvolanie džina iba svojím hlasom. Najmä od vydania aktualizácie Windows 10 Fall Creators je možné pomocou aplikácie Cortana vypnúť, reštartovať, uzamknúť a odhlásiť sa zo zariadenia..

Ak je prepnuté na možnosť „Vypnuté“, nebude sledovať vašu reč, čo môže znížiť pravdepodobnosť sledovania vášho hlasu. Príjemnou vedľajšou výhodou je, že prenosný počítač so systémom Windows vydrží o niečo dlhšie, keď je napájaný z batérie.

Windows 10 Fall Creator Aktualizácia Hej Cortana vypnutá

 • Klávesová skratka

Klávesová skratka pre program Windows 10 Fall Creator

Ak je táto funkcia zapnutá, môžete stlačiť kláves s logom Windows + C a povedať Cortanovi, aby si vypočula vaše príkazy. Ak sa rozhodnete nechať Cortanu zostať okolo, je to tak. Nepočúva nič, kým nestlačíte kombináciu klávesovej skratky.

 • Zamknúť obrazovku

Uzamknutá obrazovka aktualizácie systému Windows 10 Fall Creator

Ak je tento prepínač prepnutý do polohy „Zapnuté“, do aplikácie Cortana sa dostanete, aj keď je zariadenie uzamknuté. Ak si to želáte, Cortana má prístup k vášmu kalendáru, e-mailom, správam a ďalším údajom o obsahu, aj keď je zariadenie uzamknuté.

Ak prepnete počítač na zapnuté, ale zamknuté, nikto nebude mať prístup k všetkým týmto údajom.

oprávnenie & histórie

V povoleniach & V časti História v nastaveniach Cortana môžete skontrolovať aktivitu všetkých vašich zariadení Cortana, zmeniť, čo o vás v cloude vie osobná asistentka, spravovať informácie, ktoré má Cortana prístup a spravovať, čo má prístup z iných služieb.

 • Cloudové vyhľadávanie

Aktualizácia cloudového vyhľadávania pre systém Windows 10 Fall Creator

Keď je táto možnosť zapnutá, Cortana zahrnie pri poskytovaní výsledkov vyhľadávania váš obsah uložený v cloude, napríklad do úložiska OneDrive. Ak chcete mať prístup ku všetkým svojim súborom bez ohľadu na to, kde ste ich uložili, yobudete chcieť mať toto nastavenie na „Zapnuté“. Ak sa viac zaujímate o zabezpečenie, prepnite ho na „Vypnuté“.

 • histórie

Windows 10 Fall Creator História aktualizácií

V predvolenom nastavení ukladá spoločnosť Cortana vyhľadávania, ktoré vykonávate v aplikáciách, nastaveniach a iných históriách, zo všetkých zariadení, do ktorých ste sa prihlásili pomocou svojho účtu Microsoft. V tejto oblasti môžete zakázať históriu zariadenia a vymazať históriu svojho zariadenia. „Moja história vyhľadávania“ môžete vypnúť prepnutím na „Vypnuté“.

oznámenia

 • Posielajte upozornenia medzi zariadeniami

Windows 10 Fall Creator Poslať oznámenia medzi zariadeniami

Ak je táto funkcia zapnutá, spoločnosť Cortana vás upozorní na to, čo sa deje s vašimi ostatnými zariadeniami Windows. Patria sem upozornenia na vybitie batérie, telefónne hovory, texty a ďalšie. Vďaka prepnutiu na „Zap.“ Cortana to všetko zdieľa prostredníctvom cloudu.

Ak ste zástancom ochrany osobných údajov, pravdepodobne ho budete chcieť vypnúť.

2

Nastavenie oprávnení spoločnosti Cortana

Môžete tiež ovládať, aké údaje sleduje a zhromažďuje Cortana kliknutím na odkaz „Spravovať informácie, ktoré má Cortana z tohto zariadenia prístup“ v časti „Povolenia“ & História “časti nastavení Cortana.

Windows 10 Fall Creator Perfections & History

Poznámka: Len preto, že zakážete spoločnosti Cortana povolenie na jednom počítači alebo zariadení, nemení to nastavenie povolení na ostatných zariadeniach Windows. Je potrebné nastaviť povolenia pre každé jednotlivé zariadenie.

 • umiestnenia

Windows 10 Fall Creator umiestnenie Cortana

Keď prepínač prepnete do polohy „Zapnuté“, Cortana môže zhromažďovať a používať vašu aktuálnu polohu, ako aj vašu históriu polohy. Tieto informácie používa na ponúkanie pripomienok podľa polohy, na poskytovanie pokynov a informácií o atrakciách v okolí.

Aj keď to môže poskytnúť pohodlnejší a bohatší zážitok, znamená to tiež, že spoločnosť Cortana (a spoločnosť Microsoft) má prístup k vašej aktuálnej polohe a predchádzajúcim miestam. Ak sa vám nepáči, že vás sledujú, vypnite tento.

 • Kontakty, e-mail, kalendár, & história komunikácie

Windows 10 Fall Creator Kontakty Cortana, e-mail, kalendár a história komunikácie

Ak je tento prepínač nastavený na „Zapnuté“, Cortana má prístup k vášmu kalendáru, e-mailom, kontaktom a textovým správam. Asistent používa tieto informácie na pripomenutie schôdzok, balíkov zásielok, letov leteckých spoločností a ďalších informácií.

Môže byť vhodnejšie nechať prepnuté nastavenie na „Zapnuté“, ale vaše kontakty, kalendár, e-mail atď. Sa tiež otvoria zvedavým očiam spoločnosti Microsoft..

Ak sa veľmi spoliehate na Cortanu, aby vám pripomenul nadchádzajúce udalosti, môžete nechať túto udalosť zapnutú. Tí, ktorí sa chcú pomýliť na strane bezpečnosti, to budú chcieť prepnúť na „Vypnuté“.

 • Prehladavat historiu

Windows 10 Fall Creator História prehliadania Cortana

Ak je toto povolenie povolené, Cortana môže zhromažďovať a používať vašu históriu prehliadania. Používa sa na ponúkanie prispôsobených návrhov a na pomoc pri výbere miest, kde ste prestali na webových stránkach Microsoft Edge.

To tiež znamená, že sleduje všetko, čo prezeráte na webe. Tam je ten človek, ktorý sa pozerá na tvoje rameno, o ktorom som hovoril. Toto by som okamžite zakázal.

3

Vypnite prispôsobenie aplikácie Cortana

Ak chcete zakázať prispôsobenie spoločnosti Cortana, zastavte zhromažďovanie údajov a vymažte všetky údaje, ktoré spoločnosť Cortana priradila konkrétnemu zariadeniu:

Prispôsobenie systému Windows 10 Cortana vypnuté

Kliknite na ukazovateľ myši vo vyhľadávacom poli Cortana, ktoré sa nachádza v ľavom dolnom rohu pracovnej plochy Windows 10. Po zobrazení obrazovky Cortana kliknite na ikonu Poznámkový blok, ako je to znázornené nižšie. V ponuke Poznámkový blok kliknite na možnosť ponuky „O mne“.

Kliknutím naň vyberte svoj účet Microsoft. Kliknite na odkaz „Odhlásiť sa“.

Keď sa v počítači odhlásite z programu Cortana, automaticky sa vymažú údaje zhromaždené programom Cortana súvisiace s týmto počítačom. Údaje zhromaždené spoločnosťou Cortana na iných zariadeniach zostanú nedotknuté, kým sa na týchto zariadeniach neodhlásite z aplikácie Cortana

4

Skryť Cortanu

Ak nechcete, aby bola Cortana úplne mimo cesty, bez toho, aby ste sa kopali do registra systému Windows, postupujte takto:

 1. Kliknite pravým tlačidlom myši kdekoľvek na paneli úloh.
 2. Kliknite na tlačidlo „Cortana“.
 3. Kliknite na položku Skryté.

Windows 10 Cortana skryté

5

Cortana Reproduktory

S vydaním aktualizácie Windows 10 Fall Creators, operačný systém teraz podporuje špecializované reproduktory Cortana, ktoré je možné nastaviť z počítača a používať po celom dome..

Reproduktory fungujú podobne ako Amazonova zostava reproduktorov so systémom Echo Alexa a domácich reproduktorov spoločnosti Google. Prvý dostupný rečník, ktorý využíva Cortanu, je Harman Kardon Invoke.

Cortana Reproduktory

Reproduktory Cortana, okrem toho, že dokážu prehrávať hudbu zo streamovacích služieb alebo z vášho PC alebo mobilného zariadenia, budú „stále zapnuté“ a budú počúvať otázky a príkazy od používateľov. Riziká ochrany súkromia týchto nových rečníkov sú porovnateľné s rizikami, ktoré predstavujú rečníci Alexa a Google Home, a mali by sa zvážiť pred nákupom a použitím rečníkov..

Windows 10 Nastavenie reproduktorov Cortana

# 3 - Vypnite sledovanie reklám

Ak ste sa rozhodli nainštalovať pri inštalácii systému Windows 10 program „Express Settings“, môžete si byť istí, že operačný systém sleduje každý váš pohyb a ťaží vaše osobné údaje za všetko, čo stojí za to.

Zahŕňa to poskytovanie informácií reklamným partnerom, ktorí tieto informácie potom používajú na zobrazovanie reklám zacielených na vás, online a v rámci samotného systému Windows.

Ak je sledovanie reklám povolené, systém Windows generuje jedinečný reklamný identifikátor pre každého používateľa, ktorý je určený na použitie vývojármi aplikácií a reklamnou sieťou na „poskytovanie relevantnejších reklám v aplikáciách“. Aplikácie majú prístup k ID a používať ho rovnakým spôsobom. prístup na webové stránky a používanie jedinečného identifikátora zahrnutého v súbore cookie.

Chcel by som poznamenať, že takéto sledovanie nie je nič nové, pretože spoločnosť Google a ďalší poskytovatelia vyhľadávania robili to isté so súbormi cookie a informáciami, ktoré zhromažďujú z vašich webových vyhľadávaní. (Z tohto dôvodu vás tieto masti na plesňové plesne sledujú, nech ste kdekoľvek na internete. Mali by ste sa o tom skutočne poradiť so svojím lekárom.)

Ak chcete vypnúť sledovanie reklám, postupujte takto:

 1. Kliknite alebo klepnite na tlačidlo Štart systému Windows v ľavom dolnom rohu pracovnej plochy Windows.
 2. Kliknite alebo klepnite na ikonu „Nastavenia“. (Je to ten malý výstroj priamo nad ikonou tlačidla napájania.)
 3. Kliknite alebo klepnite na ikonu „Ochrana osobných údajov“ v ponuke Nastavenia.
 4. V ponuke Ochrana osobných údajov kliknite alebo klepnite na možnosť ponuky „Všeobecné“, ak ešte nie je vybraná.
 5. Vypnite možnosť „Umožniť aplikáciám používať môj reklamný identifikátor na používanie aplikácií“, ako je to znázornené nižšie.

Windows 10 Fall Creator Aktualizácia nastavení sledovania reklamy

Ak chcete chrániť svoje súkromie počas používania systému Windows 10, je to skvelé miesto, kde začať. Všetky tri nastavenia zobrazené na obrázku vyššie prepnem do polohy „Vypnuté“.

Tieto tri možnosti sú:

 • mriežka

  „Umožnite aplikáciám, aby pomocou inzerenta používali reklamné ID na základe používania vašej aplikácie.“ (Ak túto možnosť vypnete, obnoví sa tým vaše ID - čo je dobrá vec.)

Poznámka od spoločnosti Microsoft o tejto možnosti: Vypnutie reklamného ID nezníži počet zobrazených reklám, ale to môže znamenať, že reklamy sú pre vás menej zaujímavé a relevantné. Po opätovnom zapnutí sa reklamné ID resetuje.

 • mriežka

  "Umožnite webom, aby poskytovali lokálne relevantný obsah prístupom do môjho zoznamu jazykov."

 • mriežka

  "Umožnite systému Windows sledovať spúšťanie aplikácií, aby ste zlepšili výsledky spustenia a vyhľadávania."

 • mriežka

  „Zobraziť navrhovaný obsah v aplikácii Nastavenia.“

# 4 - Vypnúť sledovanie polohy

Keď je sledovanie polohy zapnuté, systém Windows a jeho aplikácie môžu zistiť aktuálnu polohu vášho počítača alebo zariadenia. To sa dá použiť na určenie vašej presnej polohy.

Toto je obzvlášť užitočné pre mobilné zariadenia, ako sú tablety Windows alebo povrchové zariadenia, vďaka aplikáciám založeným na polohe, ako sú vyhľadávače reštaurácií a navigačné aplikácie..

Aj keď je to šikovná funkcia, je to tiež funkcia úniku súkromia, ktorá by sa pravdepodobne mala vypnúť, ak skutočne chcete chrániť svoju identitu na webe..

Vypnutie tejto funkcie na vašom prenosnom počítači bude pravdepodobne mať menší dopad ako jeho vypnutie na mobilnom zariadení z dôvodu jeho mobilnej povahy a intenzívnejšieho využívania služieb určovania polohy..

Sledovanie polohy vo všeobecnosti vypnem na mojom počítači aj na prenosných zariadeniach. Používam iPhone pre svoje každodenné hovory a posielanie textových správ a nechávam sledovanie polohy zapnuté pre svoje slúchadlo (ale iba pre veci ako „Nájsť môj iPhone“ a „Nájsť svojich priateľov.“)

Keď necháme zapnuté zariadenie iPhone, moja manželka a deti vedia v prípade núdze vždy, kde som. A samozrejme, z tých istých dôvodov poznám ich miesto pobytu.

Windows 10 Fall Creator Aktualizácia nastavení umiestnenia zariadenia

Poloha zariadenia sa dá nastaviť buď pre zariadenie, alebo len pre konkrétneho používateľa.

Ak chcete vypnúť služby určovania polohy pre zariadenie, prejdite do časti Nastavenia ochrany osobných údajov v aplikácii Nastavenia a kliknite na položku Poloha. Po prepnutí prepínača „Poloha tohto zariadenia“ do polohy „Vypnuté“ vypnite služby určovania polohy pre všetkých používateľov služby zariadenie.

Ak je prepínač „Poloha pre toto zariadenie“ ponechaný v polohe „Zapnuté“, bude na vás, či sú pre vaše prihlásenie do zariadenia povolené služby určovania polohy, ako je to znázornené nižšie.

Keď je služba určovania polohy zapnutá, ako je uvedené vyššie, v každej aplikácii, ktorá využíva polohu zariadenia, sa zobrazí jedinečná ikona, ktorá vyzerá ako bodka s krúžkom okolo nej.

Predvolená poloha

Ak je poloha úplne vypnutá, prejdite na nasledujúcu časť.

Ak chcete, môžete tiež nastaviť predvolené umiestnenie pre tie časy, keď systém Windows nedokáže zistiť presnejšie umiestnenie. Ak necháte nastavenie polohy povolené a ste na stolnom počítači, môže to byť užitočné.

História polohy

Ak je funkcia Poloha zapnutá, systém Windows uloží vašu históriu polohy „na obmedzený čas“ do zariadenia a k aplikáciám, ktoré používajú informácie o polohe systému Windows, bude mať prístup k histórii..

Ak ste citliví na zdieľanie miest, ktoré ste v minulosti prešli, stlačením tlačidla „Vymazať“, ako je to znázornené nižšie, vymažete históriu polohy uloženú v zariadení..

Poznámka : Stlačením tlačidla „Vymazať“ sa zbavíte histórie polohy uloženej lokálne, ale nie v cloude.

Ak chcete vymazať informácie o polohe, ktoré mohli byť uložené v cloude, musíte kliknúť alebo klepnúť na odkaz „Spravovať moje informácie o polohe uložené v cloude“, ako je to znázornené nižšie. Systém Windows otvorí okno prehľadávača, kde môžete potom vymazať informácie o polohe v cloude.

História polohy systému Windows 10

Používatelia môžu tiež určiť, ku ktorým aplikáciám môžu pristupovať a využívať informácie o vašej polohe. V zozname sa zobrazí každá nainštalovaná aplikácia, ktorá môže tieto informácie využiť. Používatelia môžu podľa potreby prepínať alebo zapínať prístup k polohe aplikácie.

geofencing

Geofencing používa informácie GPS alebo informácie o miestnej rádiovej frekvencii, ako sú siete Wi-Fi alebo Bluetooth majáky, na vytvorenie virtuálnej hranice okolo miesta..

To umožňuje zariadeniam a aplikáciám ponúkať vám informácie, ako napríklad špeciál v neďalekej reštaurácii, alebo pripomienku, aby ste si mohli vybrať čistiareň, keď ste v blízkosti čistiacich prostriedkov..

Nastavenia Geofencing polohy systému Windows 10

Aj keď geofencing môže byť cenným nástrojom pri každodenných činnostiach, používa tiež polohu vášho zariadenia, čo znamená, že vie, kde ste a kde ste boli..

Aplikácia môže používať geofencing, ak sú pre túto aplikáciu zapnuté Služby určovania polohy. Podľa toho upravte povolenia.

# 5 - Riadenie prístupu k fotoaparátu

Cítili ste sa niekedy, akoby vás niekto sledoval? (A vy ste nemali žiadne súkromie? Woh-oh-oh.)

Moja svokra v skutočnosti vkladá pásku cez vstavanú kameru do prenosného počítača aj do tabletu. (Myslím, že by som sa jej nemal vysmievať - ​​slovo je, že Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku, tiež vkladá pásku cez svoje webové kamery.)

Prístup k fotoaparátu vo Windows 10 je možné ľahko ovládať. Pomocou ponuky „Fotoaparát“ v časti „Ochrana osobných údajov“ aplikácie Nastavenia môžete úplne vypnúť prístup k vstavanej alebo pripojenej kamere počítača alebo tabletu. Môžete tiež nastaviť prístup k fotoaparátu na základe aplikácie.

Nastavenia fotoaparátu pre systém Windows 10

Všeobecný prístup do systému je riadený prepínačom, ktorý je teraz známy a nachádza sa hneď pod štítkom „Umožniť aplikáciám používať hardvér môjho fotoaparátu“, ako je uvedené vyššie..

Pre tých z vás, ktorí mohli článok iba preskakovať, prepnutie prepínača ako je tento na „zapnuté“ umožňuje aplikáciám Windows prístup k tejto konkrétnej funkcii. Prepnutím na „Vyp“ zakážete akýkoľvek prístup.

Aj keď prístup k fotoaparátu je skutočným problémom ochrany osobných údajov, môj účet pre svoj účet zvyčajne nechávam zapnutý a pod účtami svojich detí ho vypnem. Aj keď dávam prednosť nastaveniu prístupu k fotoaparátu pre jednotlivé aplikácie pre môj účet, cítim sa bezpečnejšie s aplikáciami pod účtami mojich detí, ktoré k nim nemajú prístup..

Ak je prepínač v polohe „Zapnuté“, môžete ovládať prístup jednotlivých aplikácií k fotoaparátu pomocou priradeného prepínača každej aplikácie..

Pri vypínaní prístupu kamery pre aplikáciu je potrebné poznamenať, že to zabráni aplikácii priamo v prístupe k hardvéru fotoaparátu. Stále však môže požiadať o otvorenie vstavanej aplikácie Windows Camera, ktorá dokáže zachytiť obrázky alebo videá, iba ak to výslovne povolíte..

Sakra, možno má Zuckerberg pravdu - stačí dať na kameru nálepku alebo kúsok pásky. Ak je Edward Snowden správny, NSA má na vás aspoň pár spôsobov, ako na vás špehovať pomocou fotoaparátu vášho počítača. Tá istá správa s káblovým pripojením poskytuje niekoľko odkazov na množstvo módnych spôsobov zakrytia fotoaparátu. Áno, nálepky Hello Kitty.

# 6 - Prístup k riadiacim mikrofónom

Aj keď povolenie prístupu systému Windows k mikrofónu vášho počítača - či už je zabudovaný alebo pripojený - nemusí vyzerať tak vážne, ako je to v prípade ochrany osobných údajov, ako povolenie prístupu k fotoaparátu zariadenia, môže to byť aj tak nedotknuteľný predmet..

Nastavenia mikrofónu v systéme Windows 10

Rovnako ako v nastaveniach môjho fotoaparátu prepnem prepínač „Nechať aplikácie používať môj mikrofón“ na „Zapnuté“ a potom sa rozhodnem, ktoré jednotlivé aplikácie povolia prístup k mikrofónu. Je len zmysluplné povoliť Skype prístup k mikrofónu, zatiaľ čo fotografie a Windows Store to skutočne nepotrebujú.

Pri tomto nastavení by som povedal, že povoľujem alebo blokujem na úrovni aplikácií. Po chvíli vám bude jasné, ktoré aplikácie skutočne potrebujú prístup k mikrofónu vášho zariadenia.

Mark Zuckerberg vkladá do vstavaného mikrofónu prenosného počítača aj kúsok pásky - možno by ste teda mali zo zásuvky dostať aj pásku čiernej pásky..

# 7 - Reč, atrament, & písanie na stroji

Táto časť nastavení ochrany osobných údajov určuje, ako môžete pomocou hlasu hovoriť s Cortanou alebo s aplikáciami, ktoré ste si stiahli z Windows Store. Využíva tiež váš hlasový vstup na vylepšenie cloudových služieb spoločnosti Microsoft. (Áno, áno. Pošle vaše vzorky hlasu do cloudu.)

Tiež riadi, či systém Windows používa vašu históriu písania (a vzory písania rukou na zariadeniach Surface a iných tabletoch) na vytvorenie miestneho používateľského slovníka, ktorý by vám mal poskytnúť lepšie návrhy na zadávanie textu..

Nastavenia písania atramentu v systéme Windows 10

Ak je táto voľba vypnutá, nebudete už môcť hovoriť s Cortanou a váš používateľský slovník písania a písania rukou bude vymazaný z údajov. Niektoré rečové služby, ktoré sa nespoliehajú na cloud, budú stále fungovať. Aj naďalej bude fungovať písanie návrhov a rozpoznávanie rukopisu pomocou slovníka miestneho systému.

Prepnutím tohto nastavenia do polohy „Vypnuté“ vám pomôže v úsilí o zlepšenie vášho súkromia, ale tiež to povedie k strate niektorých funkcií, na ktoré ste si zvykli..

Zdá sa, že v dnešnej dobe je to spôsob online sveta, medzi pohodlím a súkromím budete musieť prejsť po lane.

Stručná poznámka o prístupe k aplikáciám

Predtým, ako preskúmame nastavenia, ktoré určujú, aký prístup má aplikácia Windows k vašim osobným údajom - napríklad Kontakty, Kalendár, Informácie o účte a ďalšie - pozrime sa na vyhlásenie spoločnosti Microsoft týkajúce sa týchto ovládacích prvkov..

Výnimky z nastavení ochrany osobných údajov

Aplikácie pre počítače sa nezobrazia vo vašich aplikáciách Vybrať, ktoré môžu používať / prístup / ovládať / čítať moje zoznamy [Schopnosti] a nie sú ovplyvnené nastavením Umožniť aplikáciám používať / prístup / čítať moje [Schopnosti]. Ak chcete povoliť alebo zablokovať aplikácie pre stolné počítače, použite nastavenia v týchto aplikáciách.

Ako zistíte, či ide o aplikáciu pre stolné počítače? Aplikácie pre stolné počítače sa zvyčajne sťahujú z internetu alebo sa inštalujú s nejakým typom média (ako je napríklad CD, DVD alebo úložné zariadenie USB). Spustia sa pomocou súboru .EXE alebo .DLL a zvyčajne sa na vašom zariadení spúšťajú na rozdiel od webových aplikácií (ktoré sa spúšťajú v cloude). Aplikácie pre počítače nájdete aj v obchode Windows Store.

V zásade to znamená, že žiadna aplikácia, ktorú si sami nainštalujete, či už stiahnutá z internetu alebo nainštalovaná z disku CD - alebo áno, dokonca aj z diskety -, nebude rešpektovaná vaše nastavenia prístupu k údajom v systéme Windows. Ako vždy buďte opatrní pri inštalácii aplikácií z neznámych zdrojov.

Vydaním aktualizácie Windows 10 Fall Creators Update majú používatelia väčšiu kontrolu nad tým, ktoré aplikácie majú prístup k svojim informáciám, k fotoaparátu, mikrofónom a iným objektom citlivým na ochranu osobných údajov..

Predtým sa používateľom zobrazovala výzva na udelenie prístupu k aplikácii iba v prípade, ak si aplikácia vyžaduje prístup k údajom o polohe používateľa; všetky ostatné povolenia boli udelené automaticky. Aplikácie nainštalované prostredníctvom Windows Store budú mať pred prístupom k aplikácii výslovné povolenie.

Nové pravidlá sa vzťahujú iba na aplikácie nainštalované z Windows Store po inštalácii aktualizácie Fall Creators. Používatelia však môžu spravovať povolenia pre existujúce aplikácie tak, že prejdú na „Štart“. -> "Nastavenie" -> „Ochrana osobných údajov“ a výber jednotlivej aplikácie pred zapnutím alebo vypnutím povolení aplikácie.

# 8 - Ovládajte prístup k informáciám o svojom účte v aplikácii

Toto nastavenie určuje, či povoliť aplikáciám prístup k vašim používateľským informáciám. Tieto informácie zahŕňajú vaše meno, fotografiu a „ďalšie informácie o účte“. (Ďakujeme za podrobnosti, spoločnosť Microsoft!)

Nastavenia informácií o účte Windows 10

Prepnutím tohto nastavenia na „Vyp.“ Blokujete prístup z ľubovoľnej aplikácie. Prepnutím na možnosť „Zapnuté“ môžete kontrolovať prístup k takýmto informáciám na základe jednotlivých aplikácií. Spoločnosť Microsoft tvrdí, že vypnutie prístupu k informáciám o účte pre aplikáciu nemusí umožniť, aby fungovala podľa plánu.

Ak je možnosť nastavená na možnosť Zapnutá, zobrazí sa zoznam aplikácií, ktoré môžu vyžadovať prístup k informáciám o účte. Tento prístup môžete zapnúť alebo vypnúť individuálne. Navrhujeme kontaktovať vývojára ktorejkoľvek aplikácie, o ktorej by ste mohli mať otázky, a spýtajte sa ho, aký typ informácií o účte používa aplikácia.

# 9 - Riadenie prístupu aplikácií k vašim kontaktom

Hádajte, čo robí prepínač Kontakty?

Nie, nemá to nič spoločné s lepivým papierom, s ktorým mama zvykla priraďovať jej kuchynské police. Tento prepínač rozhoduje, či aplikácie systému Windows budú mať prístup k vášmu adresáru.

Nastavenia kontaktov systému Windows 10

Ak prepnete túto možnosť na „Vypnuté“, zablokuje to všetkým aplikáciám prístup k vašim kontaktom. Prepnutím na „Zapnuté“ môžete určiť, ktoré aplikácie dostanú zlatý lístok na prístup k telefónnemu číslu vášho strýka Al. (Je to pevná linka. Strýko Al hodí starú školu.)

Podobne ako v prípade prepínania informácií o účte, ak toto vypnete úplne alebo na základe aplikácie, môže to spôsobiť, že niektoré aplikácie nebudú fungovať podľa plánu. Toto je ďalší predmet, ktorý by ste sa mali obrátiť na vývojára v súvislosti s akoukoľvek aplikáciou, ktorá by vás mohla zaujímať.

# 10 - Ovládajte prístup aplikácií k svojim kalendárom

Teraz by sa to malo trochu spoznať. Tento prepínač riadi prístup aplikácií k vašim kalendárom. Ak je prepnuté na možnosť „Vypnuté“, vypne sa tým prístup k informáciám o vašom Kalendári.

Po zapnutí sa môžete rozhodnúť, ktorá šťastná aplikácia pre Windows sa bude pozerať v najbližších dňoch. (A termín „rande“ používam voľne. „Večera so strýkom Al“ nie je rande.)

Nastavenia kalendára systému Windows 10

Postup v týchto nastaveniach závisí od spôsobu používania počítača a rôznych aplikácií, ktoré môžu potrebovať prístup k informáciám v kalendári.

Sám som experimentoval s nastaveniami, až kým som nenašiel úroveň, ktorá ponúka kombináciu súkromia a pohodlia, s ktorou by som mohol byť spokojný.

# 11 - Ovládajte prístup aplikácie k histórii hovorov

Nastavenia ochrany osobných údajov systému Windows tiež ovládajú prístup aplikácie k histórii hovorov. Ak túto funkciu vypnete, zakáže všetkým aplikáciám prístup k akýmkoľvek informáciám o vašej histórii hovorov. Zapnite túto možnosť a môžete nastaviť prístup k uvedeným informáciám na základe jednotlivých aplikácií.

Windows 10 Nastavenia histórie hovorov

Osobne to nechávam vypnuté. Nevykonávam žiadne hovory prostredníctvom počítača so systémom Windows alebo Windows Phone, keďže na telefonovanie používam iPhone. Váš počet najazdených kilometrov sa však môže líšiť a možno bude potrebné, aby ste to kontrolovali na podrobnejšej úrovni.

# 12 - Ovládajte prístup aplikácie k svojmu e-mailu

Neviem o vás, ale prístup k môjmu e-mailu, ktorý sa týka osobného aj podnikového charakteru, je pre mňa nedotknuteľným predmetom. Sotva dôverujem každému poskytovateľovi e-mailov, aby monitoroval svoju doručenú poštu, nehovoriac o iných aplikáciách.

Môj e-mail je mojím záchranným lanom do vonkajšieho sveta. Prakticky všetka moja komunikácia s obchodnými partnermi, ako aj s priateľmi a rodinou, zvyčajne prechádza mojou doručenou poštou. Som veľmi chránený pred mnohými rokmi informácií, ktoré uchováva bit. (Som si istý, že mám prvý e-mail, ktorý som kedy dostal v mojom prvom účte Gmail pred rokmi.)

Nastavenie e-mailu v systéme Windows 10

Túto aplikáciu úplne vypnem - ale ak máte špecializovanú aplikáciu, ktorá skutočne potrebuje prístup k vášmu e-mailu, možno budete chcieť robiť veci na základe aplikácie.

# 13 - Ovládajte prístup aplikácií k vašim úlohám

Úlohy môžu byť so mnou ďalším citlivým predmetom. Zoznam mojich denných úloh je biblia, na ktorej budujem svoj každodenný pracovný život, a som nedotknuteľný, keď niekto získa prístup k týmto informáciám. (Sakra, keby som to nemusel, ani by som informácie nezdieľal so svojím šéfom, ale ...)

Nastavenia úloh systému Windows 10

Ako sme videli v podobných skupinách nastavení, prepnutím tohto prepínača do polohy „Vypnuté“ sa všetky informácie o vašich úlohách vypnú. Ponechajte to na zodpovednosti a je zodpovednosťou preskúmať zoznam aplikácií a rozhodnúť sa, ktoré aplikácie skutočne potrebujú prístup k zoznamu.

Je potrebné poznamenať, že vstavané aplikácie pre poštu a kalendár budú mať vždy prístup k vašim úlohám bez ohľadu na to, aké nastavenia sa rozhodnete, čo má zmysel.

# 14 - Riadenie prístupu aplikácií k vašim textovým správam

Nerobím veľa správ cez Windows. Väčšina mojich správ sa vykonáva prostredníctvom mojich zariadení Mac a iOS. Používam však Skype na svojom počítači so systémom Windows, takže toto nastavenie je v mojom prípade trochu dôležité.

Windows 10 Nastavenia správ

Na tejto obrazovke môžete buď ísť celú cestu, vypnúť prístup k správam pre všetky aplikácie, alebo nechať všeobecný prístup zapnutý a rozhodnúť sa na úrovni aplikácie, ktoré aplikácie skutočne potrebujú prístup k vašim textovým správam.

# 15 - Ovládajte prístup aplikácií k „rádiám“ vášho počítača

Keď poviem riadený prístup do rádií vášho počítača, nemyslím tým, ktoré používa na počúvanie hier Cubs počas baseballovej sezóny. Rádiá, na ktoré sa pozeráme, sú vysielače Bluetooth a Wi-Fi, ktoré váš počítač so systémom Windows používa na pripojenie k sieťam, príslušenstvu a iným zariadeniam, ako sú napríklad majáky.

Nastavenia rádia Windows 10

Povolenie prístupu k rádiovým funkciám vášho počítača má niekoľko pomerne významných dôsledkov na ochranu súkromia. Povolením prístupu by ste mohli nechať otvorené sledovanie prostredníctvom signálov Wi-Fi a Bluetooth.

Prístup k rádiám sa tiež používa na zdieľanie informácií, ako sú súbory, správy a ďalšie centrálne umiestnené informácie, takže vypnutie prístupu k aplikácii môže byť nesprávne. Pokiaľ však neviete o konkrétnej aplikácii, ktorú používate, ktorá vyžaduje tento prístup, chcel by som vám odporučiť, aby ste ju vypli..

# 16 - Riadenie prístupu aplikácií k „iným zariadeniam“ vášho počítača

Táto časť ponuky Ochrana osobných údajov vám umožňuje vybrať a vybrať, ako aplikácie zdieľajú a synchronizujú informácie s tými zariadeniami, ktoré sa už výslovne nespárujú s počítačom. Ako obvykle ho môžete úplne vypnúť alebo ho nechať zapnuté a vybrať a vybrať, ktoré aplikácie môžu zdieľať informácie s týmito „ostatnými zariadeniami“.

Windows 10 Fall Creator aktualizujte nastavenia ďalších zariadení

Budete chcieť dať pozor, ktoré aplikácie povolíte synchronizáciu s inými zariadeniami; To by mohlo predstavovať trochu bezpečnostnej diery, ak aplikácie hrajú rýchlo a voľne s vašimi osobnými údajmi.

Ak máte pochybnosti, kontaktujte vývojára aplikácie. Každý seriózny vývojár by mal viac než radi vysvetliť, čo môže aplikácia zdieľať.

# 17 - Spätná väzba pri kontrole & diagnostika

Tu určujete, koľko diagnostických údajov a údajov o používaní bude systém Windows telefonovať spoločnosti Microsoft domov.

Firma Redmond neumožňuje používateľom ju úplne vypnúť, takže najlepšie, čo tu môžete urobiť, je kliknúť na prepínač Základné a odoslať čo najmenšie množstvo údajov späť do materskej lode..

Nastavenia diagnostiky spätnej väzby systému Windows 10

Prepnite prepínač priamo pod odsekom „Nechajte spoločnosť Microsoft poskytovať viac prispôsobené zážitky ...“. Nie je dôvod na zasielanie týchto informácií.

Poslednou možnosťou v tejto časti je, ako často vám systém Windows umožňuje požiadať o spätnú väzbu. Zatiaľ čo niektorí ľudia sú štedrí svojím časom, iní sa nechcú obťažovať.

Môžete to nastaviť na „Nikdy“ (moje obľúbené) alebo mu môžete dovoliť požiadať o spätnú väzbu kdekoľvek od týždňa po „Automaticky“. Ak ste osoba zdieľajúca informácie, choďte do toho a požiadajte ich o spätnú väzbu k ich obsah srdca. Pokiaľ ide o mňa, radšej si to nechám pre seba.

# 18 - Ovládacie aplikácie na pozadí

Táto sekcia vám umožňuje rozhodnúť sa, ktoré aplikácie, ak vôbec, budú môcť bežať na pozadí, ticho odosielať a prijímať informácie, ponúkať oznámenia a aktualizovať sa, aj keď sa aktívne nepoužívajú..

Nastavenia aplikácií na pozadí systému Windows 10

Môžete úplne vypnúť aplikácie na pozadí alebo si môžete vybrať jeden po druhom, ktoré aplikácie budú môcť sedieť na pozadí, posielať informácie a jesť cenné cykly procesorov a výdrž batérie, keď budete mimo dosah..

Neviem, čo si o veciach myslíte, ale nemyslím si, že na pozadí musí bežať Candy Crush. Vyberte si a vyberajte múdro, priatelia.

# 19 - Diagnostika ovládacích aplikácií

V tejto poslednej časti ponuky Ochrana osobných údajov je používateľ povinný rozhodnúť, či povolí aplikáciám prístup k diagnostickým informáciám o iných aplikáciách. Microsoft hovorí, že niektoré aplikácie používajú diagnostické informácie z iných aplikácií na spustenie podľa plánu.

Nastavenia diagnostiky aplikácií pre systém Windows 10

K informáciám, ku ktorým je možné získať prístup, patrí používateľský účet, ktorý spustil aplikáciu, ako aj jej pamäť, CPU, využitie disku a využitie siete (už zdieľame príliš veľa informácií ...).

Aj keď viem, že zdieľanie záleží, hovorím vypnúť toto. Ak zistíte, že aplikácia, ktorá predtým mala prístup k týmto informáciám, nefunguje tak, ako by mala, potom ju znova zapnite pre túto jedinú aplikáciu. V opačnom prípade sa tomuto vyhnite ako mor. (Obzvlášť sa mi nepáči celá informácia, ktorá spustila aplikáciu, ktorú zhromažďuje.)

# 20 - Automatické sťahovanie súborov

„Automatické sťahovanie súborov“ je nový doplnok k nastaveniam ochrany osobných údajov v aktualizácii Windows 10 Fall Creators.

Táto časť vám umožňuje odblokovať aplikácie z automatického sťahovania iba súborov online z OneDrive a ďalších služieb online ukladania cloudu. Ak na ukladanie pevného disku využívate úložisko online, pravdepodobne budete chcieť povoliť aplikáciám prístup k súborom typu cloud iba od prípadu k prípadu..

Windows 10 Automatické sťahovanie súborov

# 21 - Správa nastavení ochrany osobných údajov v prehliadači okrajov

Microsoft Edge je predvolený prehliadač v systéme Windows 10. Nahrádza úctyhodný, ale dlho očakávaný program Internet Explorer, ktorý si zvolil prehliadač spoločnosti Microsoft..

Microsoft hovorí, že Edge je čistý, ľahký a rýchly. Nikde však nespomínajú, že je to bezpečnejšie.

V tejto sekcii sa pozrieme na prehliadač Edge a nastavenia, ktoré si vyžadujú podrobnejšie preskúmanie, aby sme chránili vaše súkromie. Prevedieme vás nastaveniami a diskutujeme o tom, čo kontrolujú a ako by sa mali upraviť tak, aby poskytovali úplné súkromie.

Ak chcete získať prístup k nastaveniam ochrany osobných údajov Edge, spustite prehliadač a potom kliknite na tri bodky („...“), ktoré sa nachádzajú v pravom hornom rohu prehliadača. V otvorenej ponuke sa posuňte nadol, kým nenájdete možnosť „Nastavenia“. Kliknite na to.

Nastavenia prehľadávača Windows 10 Edge

Nastavenia, ktoré vám ukážem, sa nachádzajú v častiach Nastavenia a Rozšírené nastavenia ponuky Okraj.

1

Vymazať údaje prehliadania

Keď ste v ponuke Nastavenia, posuňte zobrazenie nadol, kým sa nezobrazí možnosť Vymazať údaje prehliadania. Kliknite na tlačidlo Vybrať, čo sa má vymazať..

Windows 10 Edge Browsing Data

V ponuke „Vybrať čo vymazať“ sa zobrazia možnosti, ktoré môžete odstrániť z údajov prehliadania Edge. Medzi predvolené veci, ktoré je potrebné vymazať, patrí: história prehliadania, súbory cookie a ukladať údaje z webových stránok, údaje a súbory z vyrovnávacej pamäte, karty, ktoré boli zrušené alebo nedávno zatvorené, história sťahovania, údaje z formulárov, heslá, mediálne licencie a povolenia na webové stránky. K dispozícii sú aj povolenia na umiestnenie, ako aj povolenia na webovú kameru a mikrofón.

Windows 10 Fall Creator Aktualizácia údajov prehľadávania okrajov Vymazanie

Vyberte údaje prehliadania, ktoré chcete vymazať, a potom kliknite na tlačidlo Vymazať.

Môžete tiež prepnúť prepínač „Vždy vymazať pri zatvorení prehľadávača“ na „Zapnuté“ a potom program Microsoft Edge automaticky vymaže vybrané informácie pri každom zatvorení prehľadávača. Toto je skvelý nápad pre používateľov, ktorí majú sklon k ochrane súkromia, a napriek tomu na nich zabudneme.

To, čo sa tu rozhodnete vyčistiť, je väčšinou výber medzi pohodlím a súkromím.

Ja osobne vždy vymažem kliknutím na nasledujúce: históriu prehľadávania, súbory cookie a ukladať údaje o webových stránkach, údaje a súbory z vyrovnávacej pamäte, históriu sťahovania, údaje formulárov a heslá. Preto je hackerom, vládnym agentom a iným zbabelcom trochu ťažšie sledovať moje návyky prehliadania pomocou prehliadača Edge..

2

Pokročilé nastavenia

V ponuke Nastavenia sa zobrazí časť označená ako „Rozšírené nastavenia“. Kliknite na tlačidlo „Zobraziť rozšírené nastavenia“. Tým sa otvoria ostatné možnosti ochrany osobných údajov dostupné v Edge.

Rozšírené nastavenia prehľadávania okrajov systému Windows 10

V ponuke Rozšírené nastavenia môžu používatelia ovládať niekoľko možností týkajúcich sa ochrany osobných údajov. Táto časť obsahuje aj možnosti nesúvisiace s ochranou súkromia, ale budem sa venovať iba možnostiam, ktoré ovplyvňujú vaše súkromie. Uvádzam zoznam každého z nich a potom ponúknem svoje myšlienky o tom, akým spôsobom by ste sa mali rozhodnúť pre každú funkciu, a vysvetlím, prečo si to myslím.

Blokovať kontextové okná

Toto by malo byť vždy ponechané. Kontextové okná predstavujú bezpečnostné riziko - a ak nič iné, sú pre používateľa neuveriteľne priťažujúce.

Nastavenie blokovania automaticky otváraných okien systému Windows 10

Použite program Adobe Flash Player

Tento je a vždy bude silným NO!

Flash je zdrojom odpadu a je jedným z najväčších bezpečnostných rizík v okolí. Flash Player absolútne kričí na zbabelcov. Toto nastavenie nechajte vždy nastavené na „Vypnuté“.

Windows 10 USE Nastavenie prehrávača Adobe Flash Player

Nastavenie servera proxy

Zástupcovia som diskutoval v iných článkoch na tejto webovej stránke. V zásade je proxy server druhou stranou, ktorá od vás prijíma požiadavky súvisiace s webom a odosiela ich na cieľovú webovú stránku. Potom vráti požadovaný obsah späť do vášho počítača bez toho, aby odhalil vašu skutočnú IP adresu.

Aj keď proxy servery môžu byť cenným nástrojom na ochranu osobných údajov, vždy sa odporúča používať server VPN, ak je to možné, pretože okrem sprostredkovania šifruje aj vaše údaje. Ak nemáte prístup k VPN, proxy server je slušnou alternatívou. Túto funkciu určite nezabudnite využiť.

Ponuka na uloženie hesiel

Tento držím v polohe „vypnuté“. Nikdy som nebol fanúšikom uchovávania hesiel uložených v prehliadači. Radšej používam aplikáciu na správu hesiel. Sú oveľa bezpečnejšie, pretože väčšina správcov hesiel šifruje uložené informácie.

Windows 10 ponúkajú uloženie nastavení hesiel

Uložiť položky formulára

Opäť ponechám túto možnosť vypnutú, pretože uložené záznamy môžu pozostávať z vašich osobných informácií. Patria sem vaše meno, adresa, telefónne číslo alebo dokonca citlivé informácie, ako sú bankové informácie.

Takto uložené uložené informácie sa používajú s funkciou automatického dopĺňania online formulárov. Túto funkciu nepoužívam. Kto vie, aké ďalšie informácie sa vyžadujú prostredníctvom skrytých polí vo webovom formulári?

Windows 10 Uloženie nastavení položiek formulára

Poslať nesledovať žiadosti

Nechám tento zapnutý. To umožní vášmu prehliadaču povedať webovým stránkam, že nechcete, aby bola sledovaná aktivita vášho prehliadača na ich stránkach. Webové stránky určite nemusia vyhovieť tejto žiadosti, ale čoraz viac z nich týmto požiadavkám vyhovuje.

Windows 10 Nastavenie na odoslanie požiadavky na sledovanie

Nechajte Cortanu pomáhať mi v Microsoft Edge

Nastavil som toto na „Vypnuté“. Čím menej budete mať Cortanu, tým menej informácií sa odosiela na servery Microsoft..

Windows 10 Majte Cortana Assist Me v nastavení Microsoft Edge

Vyhľadajte v paneli s adresou pomocou…

Bing je predvolený vyhľadávací nástroj spoločnosti Microsoft a keď do panela s adresou zadáte adresu URL hľadaného výrazu, odošle sa serverom Bing..

Ak nechcete poslať svoje vyhľadávanie a ďalšie informácie spoločnosti Microsoft na sledovanie, použite nástroj DuckDuckGo alebo iný vyhľadávací nástroj, ktorý neukladá informácie o vyhľadávaní ich používateľov. Kliknite na tlačidlo „Zmeniť vyhľadávací nástroj“ a použite vyhľadávaciu stránku zameranú na ochranu osobných údajov.

Vždy používam DuckDuckGo, ale záleží na jednotlivcovi, koľko súkromia sa chcú kvôli lepšiemu pohodliu vzdať.

Nastavenie systému Windows 10 DuckDuckGo

Zobraziť návrhy vyhľadávania a webových stránok pri písaní

Ak je táto možnosť nastavená na „Zapnuté“, všetko, čo zadáte, sa odošle na analýzu na servery spoločnosti Microsoft, aby sa mohli vrátiť návrhy. Viac krmiva pre marketingový engine spoločnosti Microsoft. Preto ho vypnite.

Nastavenie systému Windows 10 DuckDuckGo

sušienky

Tu môžete vybrať možnosť „Blokovať všetky súbory cookie“, „Blokovať iba súbory cookie tretích strán“ alebo „Neblokovať súbory cookie“. Súbory cookie môžu byť užitočné počas prehliadania, pretože ukladajú vaše prihlasovacie sedenie a preferencie pre webové stránky. Môžu sa však tiež použiť na sledovanie vašich ciest po webe na reklamné účely a podobne.

Je to tvoja výzva. Zvyčajne je nastavená na možnosť Blokovať iba súbory cookie tretích strán, pretože to umožňuje webovým stránkam stále ukladať súbory cookie relácií, ale neumožňuje inzerentom sledovať ma po celom webe.

Nastavenie súborov cookie systému Windows 10

Pomocou funkcie Predikcia stránky môžete urýchliť prehliadanie, zlepšiť čítanie a zlepšiť moje celkové skúsenosti

Nie. Vypnite ho.

Je to navrhnuté tak, aby zlepšilo vaše pohodlie pri prehliadaní predbežným načítaním odkazov nájdených na webovej stránke, ktorú práve prezeráte. To znamená, že webové stránky môžu v prehliadači nastaviť súbory cookie rovnako, ako keby ste klikli na odkaz na ich webovú stránku.

Toto je nevýhoda ochrany osobných údajov av dnešnom svete rýchlych internetových pripojení to nie je potrebné.

Nastavenie predpovede 10 strán systému Windows

Pomôžte ma chrániť pred škodlivými lokalitami a stiahnutím pomocou programu Windows Defender SmartScreen

Ak je táto možnosť povolená, pomôže to odhaliť phishing a iné škodlivé typy webových stránok, čím vás ochráni pred zlými úmyslami získať vaše osobné informácie a pred stiahnutím alebo inštaláciou škodlivého softvéru..

Keďže táto funkcia odosiela vaše údaje prehliadača späť spoločnosti Microsoft na analýzu, je to jeden z tých prípadov, keď sa musíte rozhodnúť, či povolíte alebo zníži súkromie v prospech ochrany osobných údajov a ochrany počítača pred škodlivým softvérom..

Nastavenie inteligentnej obrazovky Windows 10 Defender

Vychýlil som sa na strane ochrany a udržujem to zapnuté. Mali by ste tiež.

Kroky akcie

Pokryli sme sa v krátkom čase celkom dosť, ale podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel môžete uzamknúť inštaláciu systému Windows 10, aby ste poskytli vynikajúcu ochranu vášho súkromia a zároveň čo najviac využívali operačný systém..

1

Pri inštalácii alebo inovácii na systém Windows 10 nikdy nepoužívajte možnosť Express Settings

Platí to aj pre nastavenie akéhokoľvek nového počítača, ktorý by ste si mohli kúpiť a ktorý beží 10. Expresné nastavenie je len ďalší spôsob, ako sa opýtať: „Je v poriadku, ak drancujeme vaše osobné údaje za účelom zisku?“

2

Uzamknite Cortanu

Ak ste dostatočne spokojní s vykonávaním zmien v registri Windows, odporúčame vám úplne vypnúť Cortanu a vrátiť sa k starému školskému vyhľadávaniu v systéme Windows..

3

Ovládajte, k čomu má Cortana prístup

Čím viac vecí jej necháte „pomôcť“, tým viac informácií dostanete späť spoločnosti Microsoft.

4

Vypnite sledovanie reklám

Nikdy nedovoľte spoločnosti Microsoft ani nikomu inému sledovať vaše aktivity na webe.

5

Zakázať sledovanie polohy - najmä na prenosnom počítači

Zatiaľ čo niektoré mobilné zariadenia vyžadujú sledovanie polohy pre Mapy a navigačné aplikácie, v prenosnom počítači v skutočnosti nie je dôvod, aby to Windows potrebovali.

6

Ovládajte prístup k fotoaparátu a mikrofónu

Toto je obzvlášť citlivá téma pre počítače, ktoré používajú deti. Ak musíte, položte kúsok pásky na fotoaparát a mikrofón. Najjednoduchšie riešenia sú niekedy tie najlepšie.

7

Určte, aké informácie majú k aplikáciám Windows Apps prístup

Ak systém Windows ponechá svoje vlastné zariadenia, umožní aplikáciám rozhodnúť sa, či potrebujú prístup k vášmu účtu, kontaktom, e-mailom, úlohám a iným osobným informáciám. Nenechajte ich mať.

8

Zablokujte nastavenia ochrany osobných údajov v prehliadači Microsoft Edge

Rovnako ako Cortana, aj Edge bude monitorovať vaše akcie na všetko, čo stojí za to, ak nebude rozhodnuté inak.

Ako vidíte, existuje veľa nastavení, ktoré musíte sledovať, ak chcete získať späť svoje súkromie v systéme Windows 10. Našťastie, ak ste ochotní investovať čas, vaša práca vyplatí dividendy, keď vaše súkromie je na linke.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

− 2 = 6

map