بهترین VPN برای NBC برای سال 2020 چیست؟


شرکت ملی پخش (NBC) در سال 1926 به عنوان یک شبکه رادیویی تأسیس شد و آن را قدیمی ترین شبکه پخش بزرگ ایالات متحده کرد. این شبکه در حال حاضر دارای 13 ایستگاه تلویزیونی متعلق به اداره و نزدیک به 200 شرکت وابسته در سراسر ایالات متحده است.

NBC اکنون بخشی از گروه های شبکه های تلویزیونی و جریان است که با نام NBCUniversal شناخته می شود. این شرکت سرویس جدید جریان خود با نام "طاووس" را در سال 2020 راه اندازی خواهد کرد.

متأسفانه برای بینندگانی که یا در خارج از ایالات متحده زندگی می کنند یا در خارج از ایالات متحده سفر می کنند ، NBC و شبکه های همکار آن به دلیل درگیری های مجوز محتوا در دسترس نیستند. 

با این حال ، راهی برای طرفداران NBC وجود دارد که "رنگ زندگی" خود را برطرف کنند. این VPN نامیده می شود.

یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) روشی مطمئن و آسان برای دسترسی ایمن به محتوای مسدود شده جغرافیایی مانند آنچه که NBC و سایر سرویسهای پخش ارائه می دهند فراهم می کند..

یک VPN می تواند به طور موقت دستگاه متصل به اینترنت شما را به یک آدرس IP جدید اختصاص دهد ، و این باعث می شود که انگار شما در حال حاضر در منطقه دیگری از جهان قرار دارید.

در این مورد, یک VPN به نظر می رسد که کاربر خارج از مرزهای ایالات متحده واقعاً کنار کشور است. این امر باعث می شود NBC بتواند به کاربر دسترسی پیدا کند و به محتوای جریان خود دسترسی پیدا کند.

علاوه بر باز کردن دسترسی به محتویات مسدود شده جغرافیایی مانند NBC و سایر سرویس های پخش ، یک VPN همچنین یک کار عالی برای محافظت از همه فعالیت های آنلاین شما از چشم کنجکاو دیگران می کند..

یک VPN اتصال اینترنت شما را در یک تونل رمزگذاری متوقف می کند و مانع از نظارت بر مسافرت های آنلاین شما از هر کسی می شود. این مانع از سرقت اطلاعات مهم شما مانند شماره کارتهای اعتباری ، چک کردن اطلاعات حساب یا اعتبار ورود به سایت برای هکرها می شود.

در اینجا 5 بهترین VPN برتر برای تماشای NBC ارائه شده است.

بهترین VPN برای تماشای NBC

من تمام ارائه دهندگان VPN مورد علاقه خود را از طریق آزمایش دقیق ، و این 5 VPN برای رفع انسداد NBC بهترین کار کردند. خلاصه اینجا:

  1. ExpressVPN: این ارائه دهنده تعداد زیادی سرور مستقر در ایالات متحده دارد و از دسترسی مطمئن به سرویس جریان NBC اطمینان می یابد. اتصالات فوق سریع ارائه دهنده می تواند به راحتی جریان 1080p NBC را کنترل کند و در صورت امکان آماده پخش 4K می شود.
  2. NordVPN: این ارائه دهنده همچنین تعداد زیادی سرور مبتنی بر ایالات متحده را ارائه می دهد و یک کار عالی برای رفع انسداد NBC و سایر ارائه دهندگان جریان مبتنی بر ایالات متحده انجام می دهد. یک انتخاب عالی برای کاربران با بودجه.
  3. CyberGhost: این ارائه دهنده گزینه ای عالی برای کاربران مبتدی VPN است. این سرویس سرعتهای سرعتی را از سرورهای بهینه سازی شده جریان ارائه می دهد. این یکی دیگر از گزینه های کم هزینه VPN است.
  4. PrivateVPN: در حالی که این ارائه دهنده در صحنه نسبتاً جدید است و هنوز در حال گسترش شبکه جهانی سرور خود است ، اما سرورهای مستقر در ایالات متحده زیادی دارد و دسترسی قابل اعتماد به NBC و سایر خدمات را ارائه می دهد..
  5. سورفشارک: در حالی که ممکن است این ارائه دهنده در دسته بندی های خاصی از ارائه دهندگان دیگر در این لیست عقب مانده باشد ، به نظر می رسد هر وقت نگاهی به آن می اندازیم ، در حال بهبود است. یک شبکه سرور رو به رشد و سرعت بارگیری سریع برجسته است.

من با استفاده از معیارهای زیر برترین VPN های NBC برتر را ارزیابی و رتبه بندی کردم:

 • سرورهای مستقر در ایالات متحده.
 • NBC و سایر سرویسهای پخش محبوب را مسدود می کنید
 • اتصالات قابل اعتماد ، به اندازه کافی سریع برای جریان های HD
 • محافظت از حریم خصوصی و امنیتی شدید
 • پشتیبانی از چند پلتفرم
 • پشتیبانی از سطح برتر مشتری

این لیست من از 5 VPN برتر برای استفاده با NBC است.

1. ExpressVPN

آرم ExpressVPN

ExpressVPN بهترین انتخاب برای انسداد و تقویت جلسات مشاهده NBC است.

ارائه دهنده 3،000+ سرور دارد که در 94 کشور جهان قرار دارد. تعداد معدودی از این سرورها در شهرهای مختلف ایالات متحده قرار دارند. این سرویس نه تنها با اطمینان NBC را مسدود می کند ، بلکه یک کار عالی برای باز کردن دسترسی به Netflix ، Hulu ، Amazon Prime ، iPlayer بی بی سی و سایر سرویس های پخش کننده نیز انجام می دهد..

ExpressVPN سرعت اتصال را ارائه می دهد که می تواند به راحتی جریان های HD را که NBC ارائه می دهد ، مدیریت کند. هک ، آنها حتی برای محتوای 4K آماده هستند. هیچ محدودیتی برای محدود کردن پهنای باند و محدوده پهنای باند وجود ندارد.

این سرویس اتصالات اینترنتی کاربران خود را با استفاده از رمزگذاری در سطح بانکی محافظت می کند. علاوه بر این ، محافظت در برابر سوئیچ kill ، همراه با حفاظت نشت IPv6 و DNS نیز موجود است.

حریم خصوصی شما نیز به لطف یک سیاست سختگیرانه در مورد عدم ورود به سیستم و امکان پرداخت هزینه اشتراک با استفاده از بیت کوین به خوبی محافظت می شود.

ارائه دهنده برنامه هایی را برای بسیاری از سیستم عامل های سازگار با جریان NBC ، از جمله سیستم عامل های MacOS ، iOS ، Android ، Windows ، Linux و Amazon Fire ارائه می دهد. برنامه های افزودنی مرورگر Chrome و Firefox برای محافظت از جلسات مشاهده در مرورگر در دسترس هستند.

5 اتصال همزمان در یک حساب واحد مجاز است. سازگاری گسترده روتر از همه دستگاه های متصل شما محافظت می کند.

ExpressVPN است سرویس DNS MediaStreamer دسترسی NBC را روی جعبه های جریان ثابت ، کنسول های بازی و تلویزیون های هوشمند باز می کند. البته بخاطر داشته باشید که MediaStreamer فاقد محافظت رمزگذاری شده از سرویس VPN خدمات است.

شما می توانید به پشتیبانی شبانه روزی مشتری ، با چت پشتیبانی 24/7 ، پشتیبانی ایمیل ، سیستم ردیابی بلیط پشتیبانی و عیب یابی جستجو و پایه های دانش پشتیبانی کنید..

طرفداران:

 • بسیاری از سرورهای دارای NBC
 • سرعت اتصال HD و 4K سرعت دارد
 • پشتیبانی 24/7 مشتری
 • اتصالات رمزگذاری شده
 • محافظت عالی از حریم خصوصی

منفی:

 • قیمت بالاتر از بسیاری از ارائه دهندگان VPN قابل مقایسه است

بهترین VPN FOR NBC: ExpressVPN انتخاب برتر من برای رفع انسداد سرویس جریان NBC از خارج از ایالات متحده است. ارائه دهنده سرعت بارگیری قابل ملاحظه ای را ارائه می دهد ، که به خوبی از چشم خارج محافظت می شود. 30 روز ضمانت برگشت پول در دسترس است.

بررسی کامل من درباره ExpressVPN را بخوانید.

2. NordVPN

آرم NordVPN

NordVPN اتصالات قابل اعتماد و با قابلیت HD با قابلیت محافظت کامل را برقرار می کند که به راحتی جریان های تلویزیونی NBC را برای طرفداران طاووس در خارج از ایالات متحده از حالت مسدود خارج می کند. قیمت پایین ارائه دهنده برای بینندگان با بودجه جذاب خواهد بود.

شبکه سرور جهانی NordVPN متشکل از بیش از 5400 سرور که در 60 کشور جهان مستقر هستند سراسر دنیا. بیش از 1600 از این سرورها مستقر در ایالات متحده هستند ، و دسترسی قابل اعتماد به NBC و سایر سرویسهای پخش را ارائه می دهند.

این ارائه دهنده سرعت بارگیری با قابلیت HD را ارائه می دهد که هیچگاه با محدودیت های داده یا محدوده پهنای باند محدود نمی شوند.

این اتصالات قابل اعتماد به لطف رمزگذاری در سطح دولت ، گزینه سوئیچ kill و امکان جلوگیری از نشت DNS و IPv6 ، به خوبی محافظت می شوند. این سرویس همچنین تبلیغات و بدافزارها را مسدود می کند.

حفظ حریم خصوصی آنلاین چیز دیگری است که شما به دلیل مشترک شدن در NordVPN به لطف آنها نگران نباشید خط مشی "بدون سرور سیاههها" است و پذیرش بیت کوین در ازای خدمات آنها.

پشتیبانی برنامه از ارائه دهنده شامل برنامه هایی برای macOS ، Windows ، Linux ، iOS ، Android و دستگاه های TV Android است. برنامه های افزودنی مرورگر Chrome و Firefox در دسترس هستند. سازگاری جامع روتر همه دستگاههای متصل شما را محافظت می کند. روترهای از پیش تنظیم شده در دسترس هستند.

پشتیبانی یک پیشنهاد شبانه روزی است که به لطف پشتیبانی ایمیل NordVPN ، چت پشتیبانی زنده 24/7 و بانک اطلاعات پشتیبانی پشتیبانی شده قابل جستجو است..

طرفداران:

 • 1600+ سرورهای رفع انسداد NBC در ایالات متحده.
 • اتصالات دارای قابلیت HD
 • قیمت بودجه
 • حریم خصوصی عالی و پوشش امنیتی

منفی:

 • برنامه ها می توانند کاربرپسند تر باشند

بهترین گزینه برای بینندگان با بودجه MINDED: NordVPN بهترین VPN برای بینندگان NBC با فکر بودجه است. ارائه دهنده سرعت های HD آماده و محافظت از امنیت و محافظت از حریم خصوصی درجه یک را ارائه می دهد. 30 روز ضمانت برگشت پول شما را پوشش داده است.

بررسی کامل من در مورد NordVPN را بخوانید.

3. CyberGhost

آرم CyberGhost

CyberGhost به لطف خود جایگاه خود را در 5 گروه برتر کسب می کند دسترسی مطمئن به سرویسهای بی سیم متعدد, مانند NBC ، و برنامه های کاربردی آن ، آن را به گزینه ای جذاب برای کاربران VPN برای اولین بار تبدیل کرده است.

ارائه دهنده این کره زمین را به خوبی با سرور پوشانده است و دارای 6،200+ سرور در 90 کشور است. بیش از 1300 سرور در ایالات متحده هستند. آنها قدرت انسداد بسیار خوبی را برای NBC ، CBS ، Netflix و دیگران فراهم می کنند..

سرعت اتصال CyberGhost ممکن است سریعترین 3 در این گردهمایی باشد ، اما این بدان معنی نیست که آنها کند هستند. آنها به راحتی می توانند جریان های ویدیویی HD و 4K و همچنین بارگیری فایل های بزرگ را کنترل کنند. ارائه دهنده هرگز محدودیت های داده یا محدوده پهنای باند را تحمیل نمی کند.

رمزگذاری استاندارد نظامی فعالیت های آنلاین شما را از مشاهده در امان نگه می دارد. سایر ویژگی ها شامل امکان مسدود کردن تبلیغات ، وب سایت های مخرب و ردیابی آنلاین است. این سرویس همچنین می تواند وب سایت ها را مجبور کند در صورت امکان نسخه های HTTPS در صفحات خود را ارائه دهند.

به دلیل سیاست عدم ورود به سیستم CyberGhost و گزینه اشتراک اشتراک بیت کوین ، حریم خصوصی مسئله ای نیست..

کاربران مبتدی VPN از برنامه هایی با کاربرد آسان قدردانی می کنند برای سیستم عامل های Windows ، iOS ، macOS ، Android ، Linux ، Amazon Fire و Android در دسترس است. محافظت جامع روتر CyberGhost از سایر دستگاههای متصل شما محافظت می کند و روترهای از پیش تنظیم شده در دسترس هستند. حداکثر 7 دستگاه می توانند به طور همزمان وصل شوند.

پشتیبانی مشتری شامل چت پشتیبانی زنده ، یک کتابخانه پشتیبانی قابل جستجو و فرم ارسال بلیط پشتیبانی است.

طرفداران:

 • NBC و سایر سرویسهای پخش محبوب را مسدود می کنید
 • جریان صوتی و تصویری HD و 4K را فراهم می کند
 • پشتیبانی از سطح برنامه
 • محافظت عالی عالی

منفی:

 • برنامه ها گزینه های پیشرفته دیگری را برای برنامه های ارائه دهندگان دیگر ندارند

بهترین برای کاربران NEWPIE VPN: CyberGhost برای کاربران جدید VPN که می خواهند یک راه آسان برای محافظت از دستگاه های خود داشته باشند ضمن اینکه دسترسیشان به سرویس های جریان مانند NBC را افزایش می دهد ، گزینه ای جذاب را انتخاب می کند. ضمانت برگشت پول بدون ریسک 45 روزه.

بررسی کامل من در مورد CyberGhost را بخوانید.

4. PrivateVPN

آرم خصوصی VVN

PrivateVPN تازه وارد نسبی در صحنه VPN است و به نظر می رسد هنوز هم روی پوشش سرور جهانی خود کار می کند. با این حال ، ارائه دهنده در سایر عرصه های خدمات نمره خوبی کسب می کند.

در حالی که سرورهای 150+ در مقایسه با رقبای خود تعداد کمی دارند ، PrivateVPN آنها را به خوبی قرار داده و آنها را در بین 60 کشور جهان گسترش داده است. این بدان معناست که ارائه دهنده می تواند NBC ، Netflix ، Amazon Prime Video و سایر خدمات جریان را از حالت مسدود کند.

سرعت اتصال PrivateVPN سریع است, تقریباً در مورد هر فعالیت آنلاین که می توانید به آنها فکر کنید ، شامل پخش HD و فیلم های 4K است.

PrivateVPN وظیفه برتر محافظت از اتصالات اینترنتی مشتریان خود را دارد و آنها را با محافظت در سطح بانکی رمزگذاری می کند. ارائه دهنده با حفاظت سوئیچ kill و محافظت مجدد خودکار ، حفاظت نشت IPv6 و DNS و محافظت از "Stealth VPN" که فعالیت VPN شما را پنهان می کند ، محافظت بیشتری را ارائه می دهد..

PrivateVPN هیچ نوع سیاهههای مربوط را نگه نمی دارد, و یک گزینه پرداخت بیت کوین از اطلاعات پرداخت شما محافظت می کند.

پشتیبانی برنامه PrivateVPN کمی سبک است و برنامه ها فقط برای سیستم عامل های MacOS ، Windows ، Android و iOS در دسترس هستند. با این حال ، دستورالعمل های تنظیم برای دستگاه های لینوکس ، و همچنین تعداد زیادی روتر وجود دارد. حداکثر 6 اتصال همزمان در یک مجموعه از اعتبارنامه ورود مجاز است.

پشتیبانی مشتری استاندارد "کافی ، اما خیره کننده" را که ما تنظیم کرده ایم ، با پشتیبانی زنده (نه 24/7) ، فرم "تماس با ما" و بخش سؤالات متداول غیر قابل جستجو ادامه می دهد.

طرفداران:

 • سرعت بارگیری HD و 4K با سرعت بالا
 • حداکثر 6 اتصال همزمان
 • دسترسی به NBC و سایر ارائه دهندگان جریان مستقر در ایالات متحده را فراهم می کند

منفی:

 • شماره سرور در مقایسه با سایر ارائه دهندگان کوتاه است
 • پشتیبانی مشتری 24/7 نیست

برنامه های سریع برای کاربران پیشرفته: PrivateVPN یک سرویس VPN سریع و به راحتی قابل تنظیم ارائه می دهد و گزینه های بی شماری را برای کاربران پیشرفته فراهم می کند که نیازی به دستی دستی ندارند. 30 روز ضمانت برگشت پول در دسترس است.

بررسی کامل من درباره PrivateVPN را بخوانید.

5- گشت و گذار

آرم SurfShark

Surfshark به لطف رفع انسداد قابل اعتماد NBC و سایر سرویسهای پخش تلویزیونی و همچنین شبکه سرورهای در حال گسترش ، این بار این لیست را ایجاد می کند..

پوشش سرور جهانی Surfshark اخیراً رشد جسمی را نشان داده است و از آخرین باری که یادداشت کردم ، تعداد آن را دو برابر می کند (1،040+ سرور مستقر در 61+ کشور). ارائه دهنده آن را از حالت انسداد NBC و سایر سرویسهای پخش مانند آن استفاده می کند آمازون نخست فیلم, ودو, هولو و دیگران.

سرعت اتصال Surfshark به سرعت 4 رسیده است ، اما این باعث نمی شود سرعت بارگیری آنها کند شود. بیش از اندازه کافی اسب بخار از این ارائه دهنده در دسترس است که به راحتی محتوای HD و 4K را کنترل می کند.

رمزگذاری درجه نظامی ، محافظت از سوئیچ را از بین می برد و گزینه های مسدود کردن بدافزار و تبلیغات را از بین می برد. حریم خصوصی به دلیل یک سیاست سختگیرانه در مورد عدم ورود به سیستم و گزینه اشتراک اشتراک بیت کوین مسئله ای نیست.

پشتیبانی برنامه بومی شامل برنامه هایی برای سیستم عامل های Linux ، iOS ، Android ، Windows ، macOS و Amazon Fire TV می باشد. افزونه های مرورگر Firefox و Chrome در دسترس هستند. پشتیبانی روتر برای محافظت از سایر دستگاههای متصل شما در دسترس است. ارائه دهنده اجازه می دهد تا به طور غیر معمول سخاوتمندانه تعداد نامحدودی از اتصالات همزمان.

پشتیبانی مشتری توسط یک کتابخانه پشتیبانی قابل جستجو ، فرم تماس و چت پشتیبانی زنده تحت پوشش قرار می گیرد.

طرفداران:

 • اتصالات قابل اعتماد به NBC و سایر خدمات
 • اتصالات همزمان نامحدود
 • حفاظت کامل از حریم خصوصی و امنیتی

منفی:

 • پشتیبانی از برنامه می تواند بهتر باشد
 • بدون چت عامل پشتیبانی 24/7

ایده آل برای خانواده ها و دیگر گروه های بزرگ: Surfshark دسترسی عالی به NBC و سایر سرویس های پخش را فراهم می کند. اتصالات نامحدود برای هر کاربرانی که به خانواده های بزرگ ، مشاغل و یا جزایر کوچک جزایر محافظت نیاز دارند ، جذاب خواهد بود. 30 روز ضمانت برگشت پول در دسترس است.

بررسی کامل من در مورد Surfshark را بخوانید.

نحوه استفاده از VPN برای مشاهده نمایشهای NBC

با دنبال کردن چند مرحله آسان می توانید از VPN برای رفع انسداد سرویس جریان NBC مستقر در ایالات متحده استفاده کنید:

 1. ابتدا در یک VPN مشترک شوید.
 2. برنامه های VPN ارائه دهنده را در دستگاه (های) مورد علاقه خود بارگیری و نصب کنید.
 3. به یک سرور VPN در داخل ایالات متحده متصل شوید.
 4. برنامه های NBC مورد علاقه خود را تنظیم کنید.

VPN رایگان گزینه خوبی برای دسترسی به NBC است?

اگر خواننده معمولی وب سایت من هستید ، می دانید که من طرفدار استفاده از VPN های رایگان نیستم. اشکالات زیادی در استفاده از ارائه دهنده رایگان وجود دارد.

شاید مهمترین چیزی که می دانیم هنگام انسداد سرویس های پخش جریان وجود دارد ، این است که بسیاری از سرویس های پخش شده در جلوگیری از دسترسی کاربران VPN از دسترسی به محتوای خود ، کاملاً خوب شده اند..

هنگامی که یک سرویس پخش آدرس IP را از ارائه دهنده VPN تشخیص می دهد ، آنها به سرعت آن آدرس IP را مسدود می کنند و دسترسی آن به محتوای آنها را خاموش می کنند. سپس ، ارائه دهنده VPN وظیفه دارد آدرسهای IP تازه را تنظیم کند تا بار دیگر دسترسی به سرویس جریان را فعال کند.

این بازی برگشت و چهارم بازی whack-a-mole مجازی ، یک رقابت مداوم است. بیشتر ارائه دهندگان رایگان VPN منابع مالی برای رقابت ندارند.

حتی اگر یک ارائه دهنده VPN را پیدا کنید که به سرورهای NBC دسترسی داشته باشد ، شما از عملکرد VPN راضی نیستید. بیشتر VPN های freebie سرعت اتصال کاربران خود را پرتاب می کنند و همچنین کلاه های داده روزانه یا ماهانه را بر استفاده مشتریان خود تحمیل کنید.

آیا هرکدام از این صدا ها سازگار با جریان هستند?

علاوه بر این ، بسیاری از VPN های رایگان به شما امکان نمی دهند سرور VPN مورد استفاده خود را انتخاب کنید. در عوض ، آنها به طور خودکار شما را به سرور مورد نظر خود متصل می کنند. ممکن است این سرور به NBC یا سایر سرویسهای جریان دسترسی نداشته باشد.

همچنین ممکن است هنگام استفاده از VPN "رایگان" با حریم شخصی خود هزینه پرداخت کنید. بسیاری از VPN های بدون هزینه سفرهای آنلاین کاربران خود را نظارت و ضبط کنید. آنها سپس اطلاعات را به بالاترین پیشنهاد دهنده می فروشند.

بعلاوه ، VPN های دیگر freebie کوکی ها و تبلیغات ناخواسته را در جلسات مرور کاربران خود قرار می دهند.

به خودتان لطف کنید: چند دلار در ماه در یک VPN قابل اعتماد صرف کنید - خوشحال می شوید که این کار را کردید.

آیا می توانم جریانهای زنده NBC را از خارج از ایالات متحده مشاهده کنم?

NBC پخش زنده از وابستگان محلی را در وب سایت و برنامه های خود ارائه می دهد. این یک روش عالی برای ارتباط با اخبار محلی و سایر برنامه های محلی است.

با این حال ، قبل از NBC به شما اجازه می دهد یک جریان مستقیم را مشاهده کنید ، باید با تأیید اشتراک ارائه دهنده تلویزیون خود (کابل یا ماهواره) مجوز دریافت کنید..

بنابراین ، حتماً قبل از عزیمت به ایالات متحده ، مجوز مشاهده جریان مستقیم را دریافت خواهید کرد ، یا فقط به مشاهده محتوای درخواستی محدود خواهید شد.

نتیجه

اگر از طرفداران برنامه های تلویزیونی NBC هستید که به خارج از ایالات متحده سفر می کنید ، من اکیداً پیشنهاد می کنم که در یک سرویس VPN مشترک شوید..

یک VPN - مانند انتخاب شماره 1 من ، ExpressVPN - به NBC و سایر خدمات پخش تلویزیونی مستقر در ایالات متحده دسترسی خواهد داشت..

آرم ExpressVPN

ExpressVPN بهترین VPN برای دسترسی به NBC و سایر سرویسهای پخش مستقر در ایالات متحده است. یک شبکه سرور بزرگ ایالات متحده ، اتصالات سریع ، پشتیبانی عالی از برنامه های بومی و محافظت از حریم خصوصی و امنیتی در درجه یک ، همه بهترین راه را برای تقویت و محافظت از فعالیت های آنلاین خود ایجاد می کنند.

برای اطلاعات بیشتر یا برای خرید اشتراک ، به وب سایت ExpressVPN مراجعه کنید.

"NBC" توسط PXHere تحت CC0 توسط 1.0 مجاز است

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

14 + = 22

map